Index ISM ve zpracovatelském průmyslu vykazuje v prosinci známky oživení

Index ISM ve zpracovatelském průmyslu vykazuje v prosinci známky oživení

Pokles ve výrobním sektoru USA pokračuje i v posledním měsíci roku 2023. Pozitivní však je, že se rychlost poklesu zpomalila díky lepší zaměstnanosti v továrnách a nárůstu výroby.

Podle průzkumu ISM se hodnota PMI v prosinci 2023 dotkla 47,4 bodu. V předchozích dvou měsících se hodnota držela poblíž 46,7 bodu, což naznačuje, že prosinec přinesl pozitivní změnu.

Ism vykazuje 14 měsíců kontrakce

I přes nedávné zlepšení zůstává výrobní sektor USA ve fázi kontrakce. Je to již téměř rok a dva měsíce, co toto odvětví klesá. Tato dlouhá doba trvání z ní činí jednu z nejdelších fází kontrakce, která byla naposledy zaznamenána pouze v letech 2000 až 2002.

Prognózy analytiků třetích stran ukazovaly hodnotu 47,1, ale skutečný údaj přišel se změnou +0,3. I když se jedná o pozitivní změnu, někteří odborníci se domnívají, že průzkum ISM musí přesně vyhodnotit slabost výrobního sektoru.

I v současnosti totiž výrobní sektor stále představuje přibližně 10,03 % americké ekonomiky. Jakýkoli pokles v tomto sektoru tedy také přímo souvisí se zpomalením americké ekonomiky.

Pokud se podíváme na čísla o produkci, jsou i přes pozitivní vývoj stále slabá. Rychlost poklesu se však v posledních měsících snížila.

Americká ekonomika je stále silná a během třetího čtvrtletí vykázala růst o 4,9 % (meziročně). Za poslední čtvrtletí se odhady HDP blíží 2 %, což je dobré číslo.

Zlepšila se také tovární výroba, která dosáhla hodnoty 50,3 z dřívějšího údaje 48,5. Do budoucna pokles úrovně zásob dále zvýší produkci amerických továren.

Pokles poptávky se promítl i do nižších cen výrobků, což naznačuje, že deflace stále pokračuje!

Když porovnáme americký PMI s čínským PMI, je jasné, že americká centrální banka má před sebou ještě hodně práce!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek