Index spotřebitelských cen v eurozóně klesl na 5,3 %, menší šance na zvýšení sazeb ECB
Poslední údaje o indexu spotřebitelských cen v eurozóně ukázaly pokles cenového tlaku. Ve skutečnosti by nebylo špatné říci, že inflace v eurozóně dosáhla vrcholu a nyní je na cestě k poklesu.
Tento vývoj umožní ECB zhluboka se nadechnout a zpomalit její nedávnou kampaň zvyšování sazeb. Během několika let ECB přešla od záporných sazeb k vysokým úrokovým sazbám, které byly za posledních 20 let nevídané. Hlavním důvodem zrušení úrokových sazeb bylo zmírnění historické inflace.
Index spotřebitelských cen v eurozóně za červenec činí 5,3 %.
V červenci činil zaznamenaný index spotřebitelských cen v eurozóně 5,3 %, což je méně než červnový údaj 5,5 %. Celkově tedy pokles inflace, který začal na podzim, pokračuje i v letním období.
Pokud se podíváme na inflaci bez započtení energií a potravin, zůstala v podstatě beze změny poblíž hodnoty 5,5 %. Vzhledem k nedávným podmínkám na trhu s energiemi to není velké překvapení.
Inflace ve službách se však vymykala, neboť vyskočila z 5,4 % na 5,6 %. Tento skok také zvýšil obavy, protože náklady na služby jsou přímo navázány na mzdy v eurozóně.
Podle odborníků nedávný pokles inflace stále nestačí k tomu, aby ECB vyřešila dilema, zda zavést zvýšení sazeb, nebo je ponechat na stejné úrovni. Proto je šance na zářijové zvýšení sazeb stále ve hře.
Pokud se rozhlédneme kolem sebe, trh práce je stále napjatý, zatímco inflace se stále nachází nad cílem ECB. Na základě těchto údajů tedy můžeme konstatovat, že mzdový tlak tu ještě nějakou dobu zůstane.
Proto můžeme s jistotou říci, že inflace zůstane nad 2 % (cíl ECB) ještě několik příštích let. Zároveň zůstane vysoká i ve snaze čelit indexu spotřebitelských cen.