Index spotřebitelských cen ve Velké Británii za září zůstává beze změny na úrovni 6,7 %
Index spotřebitelských cen ve Spojeném království zůstal během září beze změny a naznačuje, že inflační tlaky jsou stále silné. Stejně jako srpnová hodnota vyšla i hodnota za minulý měsíc na 6,7 %, což je 18měsíční minimum. Zároveň je však třeba připomenout, že je stále vyšší a nachází se na několikaletém maximu.
Podle prognóz se očekávalo, že inflace ve Spojeném království v září poklesne na hodnotu 6,6 % (změna -0,1 %). Zdá se však, že u jádrové inflace britských spotřebitelů k žádné změně nedošlo.
Úrokové sazby zůstanou beze změny
Po tomto čtení Bank of England pravděpodobně také neprovede žádné změny ve své politice úrokových sazeb. Úroková sazba tak 2. listopadu pravděpodobně zůstane poblíž 5,25 % bez jakékoli změny.
Během zářijového zasedání BoE rovněž neprovedla žádné změny úrokové sazby, protože míra inflace v srpnu výrazně poklesla.
V říjnu 2022 dosáhla inflace ve Spojeném království nejvyšší hodnoty 11,1 %, když se dotkla 41letého maxima. Nyní sice inflace klesla na 6,7 % (-4,4 %), ale stále je poměrně vysoká a britští spotřebitelé pociťují inflační tlak.
V loňském roce byly hlavními faktory, které vedly k vysoké míře inflace, napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a vysoké ceny energií. Kromě toho trh práce procházel také nedostatkem pracovníků v důsledku pandemie COVID-19.
Podle prognózy Bank of England zůstane inflace vyšší než 2% cíl i v příštích dvou letech. Banka doufá, že do konce roku 2025 dosáhne 2% cíle nebo klesne pod něj.
Na britském trhu spolu úzce souvisejí dva faktory: index spotřebitelských cen a úroková sazba. Vyšší úrokové sazby poskytly britské libře tolik potřebnou vzpruhu, avšak za cenu pomalého hospodářského růstu. Kromě toho se v důsledku vyšších úrokových sazeb zhoršila i spotřebitelská poptávka.