Indická maloobchodní inflace v srpnu klesla na 6,83 %

Indický inflační cíl zůstává beze změny na úrovni 4 %

V průběhu srpna se maloobchodní inflace v srpnu snížila o jeden stupeň, neboť došlo ke zmírnění růstu cen potravin. Inflace je však stále vyšší než horní cílové pásmo stanovené indickou centrální bankou.

V důsledku vyšší inflace v Indii přijali tvůrci měnové politiky politiku pozorování a vyčkávání, aby zjistili účinky svých předchozích kroků.

V srpnu se meziroční míra maloobchodní inflace pohybovala poblíž 6,83 %, což je méně než červencová míra 7,44 %. Několik ekonomů většinou předpokládalo, že se maloobchodní inflace bude v srpnu pohybovat kolem 7 %. V tomto směru tedy inflace vykazuje známky zpomalení, což je pro indickou ekonomiku příznivé.

Inflace u potravin zůstává zvýšená

Většina inflace je tažena inflací potravin, která se v srpnu pohybovala kolem 9,44 %. V červenci inflace potravin vyskočila o 11,51 %, což signalizuje osvěžující změnu.

Podle jednoho z ekonomů přineslo snížení inflace CPI pod hranici 7 % spotřebitelům určitou úlevu. Ochlazení inflace lze přičíst poklesu cen zeleniny, obuvi a oděvů.

Pro tvůrce politiky jsou jednou z největších obav ceny potravin, které v loňském roce vzrostly v důsledku špatných klimatických podmínek.

Navzdory nedávnému poklesu inflace se stále pohybuje nad cílem indické centrální banky, který činí 2 až 6 %. Horní hranice je stanovena poblíž 6 %, zatímco skutečná inflace se pohybuje kolem 6,83 %.

Ještě před měsícem guvernér RBI uvedl, že nadále sledují vývoj inflace v čase. Dodal také, že ceny zeleniny zaznamenaly skokový nárůst, což není vůbec dobré.

Během července činila inflace u zeleninových položek 37,34 %, která se v srpnu snížila na zhruba 26,14 %. Navzdory zpomalení je stále na zvýšené úrovni vzhledem k tomu, že zelenina tvoří většinu potravin indického obyvatelstva.

Ve snaze kontrolovat domácí inflaci již indické úřady zakázaly vývoz bílé rýže do jiných zemí. Kromě toho bylo také uvaleno 20% vývozní clo na rýži s ostny, zatímco na vývoz cibule byla uvalena daň ve výši 40 %.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek