Indický inflační cíl zůstává beze změny na úrovni 4 %

Indický inflační cíl zůstává beze změny na úrovni 4 %

Indický výbor pro měnovou politiku (MPC) rozhodl ponechat cíl pro maloobchodní inflaci na nezměněné úrovni 4 %. Podle jednoho z odborníků je komfortní zónou pro centrální banku inflace v pásmu 2 až 6 %.

Odborníci také dodali, že snaha o zpomalení inflace automaticky neznamená, že úrokové sazby zůstanou na vyšší úrovni po delší dobu.

Trend inflace vykazuje klesající trajektorii

V posledních 12 měsících se inflace celkem pětkrát udržela nad horní hranicí 6 %. Ve zbývajících sedmi měsících se však inflace pohybovala v rozmezí 4 až 6 %. Během září se inflace v Indii dotkla 5 %, a to především v důsledku prudkého růstu cen potravin.

Před několika měsíci se MPC zaměřila především na to, aby zajistila snížení inflace do pásma 2 – 6 %, a tohoto cíle bylo nakonec dosaženo. Nyní se pozornost přesunula na další snižování inflace tak, aby dosáhla dolní hranice pásma.

Indická centrální banka použila vyšší úrokové sazby spolu s několika dalšími nástroji k omezení inflace v zemi. Nyní se zaměřuje především na snížení (meziroční) inflace na úroveň kolem 4 %.

Indická centrální banka tento měsíc uspořádala zasedání, na kterém rozhodla o své politice úrokových sazeb. Po jednání se členové rozhodli úrokovou sazbu neměnit, ale zmínili, že je i nadále odhodlána dosáhnout 4% inflačního cíle.

Přestože jádrová inflace přinesla v posledních měsících několik šoků, celkový vývoj signalizuje její zmírnění.

Podle analytiků reálná úroková sazba v Indii ve výši 1 % zajistí, že inflace bude i nadále trvale klesat. Po dosažení inflačního cíle se spolu s reálnou úrokovou sazbou sníží i repo sazba (nominální) v Indii.

Při zohlednění všech těchto skutečností bude vše záviset na tom, jak se bude vyvíjet situace v oblasti inflace spolu s cílem stanoveným centrální bankou.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek