Indonésie zveřejnila přebytek obchodní bilance v dubnu 2023

Indonésie zveřejnila přebytek obchodní bilance v dubnu 2023

V dubnu dosáhla Indonésie přebytku obchodní bilance, který se ukázal být mnohem vyšší, než očekával trh. Zajímavější je, že Indonésie ve stejném období zaznamenala pokles dovozu i vývozu.

Pokud se podíváme na trhy, hlavními vývozními komoditami Indonésie jsou uhlí, nikl a palmový olej. Během tohoto období se snížily i ceny těchto komodit, což je důvodem poklesu vývozu.

Indonésii pomáhá globální komoditní boom

Zdá se, že oživení indonéské ekonomiky je podpořeno komoditním boomem, který probíhá po celém světě. Pokles cen komodit by však mohl dále snížit obchodní přebytek Indonésie.

A jakmile se přebytek obchodní bilance sníží, mohlo by to výrazně zpomalit hospodářský růst Indonésie.

Během dubna se vývoz z Indonésie meziročně snížil o 29,4 % na pouhých 19,29 miliardy dolarů. Tyto údaje zveřejnili představitelé země, takže jsou velmi přesné.

Ekonomové většinou předpovídali pouze 18,55% pokles indonéského vývozu. To znamená, že nedávné ekonomické údaje byly pro všechny překvapením. Podle jednoho ze zdrojů byl nedávný pokles jedním z největších vůbec od roku 2009, tedy téměř před více než 14 lety!

Pokud se podíváme na vývoz palmového oleje a uhlí, citelně se snížil také o 40 % na roční bázi. Při pohledu do nedávné historie se opět jednalo o výrazný propad.

Celkově dosáhl přebytek obchodní bilance Indonésie 3,94 miliardy dolarů, zatímco ekonomové předpokládali přebytek pouze 3,38 miliardy dolarů. Pokud se podíváme na údaje, zdá se, že hlavní roli při dosažení tohoto obchodního přebytku sehrál pokles indonéského dovozu.

Pokud jde o dovoz, Indonésie utratila pouze 15,35 miliardy dolarů, což je o 22,32 % méně než v předchozím roce. Podle ekonomů je to jeden z největších poklesů, pokud se podíváme na poslední tři roky.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek