Inflace u potravin ve Velké Británii dosáhla v srpnu 12,7 %

Index spotřebitelských cen ve Velké Británii za září zůstává beze změny na úrovni 6,7 %

Z nejnovějších údajů vyplývá, že inflace u potravinářských výrobků ve Spojeném království nadále klesá a dosáhla 12,7 %. Poslední údaj přicházející ze Spojeného království představuje pátý měsíc v řadě, kdy inflace nadále zpomaluje.

Podle odborníků za tím stojí deštivé počasí (déšť) ve Spojeném království, které způsobuje zpomalení růstu tržeb. V červenci činila meziroční inflace u potravin 14,9 %, která se tento měsíc dále zmírnila na pouhých 12,7 %.

Klesající trend inflace u potravinářských výrobků

Pokud se podíváme zpět až do roku 2008, pak měsíc srpen představuje 2. měsíc, ve kterém inflace potravinářských výrobků prudce klesla.

Pokud se podíváme na ceny ve Spojeném království v meziročním srovnání, celkový trend je stále vychýlen směrem nahoru. Mnoho základních druhů zboží však prošlo snížením cen, což britským spotřebitelům pomůže. Například ceny slunečnicového oleje a mléka v posledních několika měsících klesly, což nabízí tolik potřebnou úlevu.

Současně se enormně zvýšily ceny mnoha položek, například mražených bramborových výrobků, vajec, cukerných výrobků atd.

Britská vláda v čele s konzervativní stranou se prozatím zavázala, že v letošním roce sníží inflaci o polovinu. Při pohledu na přetrvávající vysokou inflaci potravin v zemi se však příští rok (2024) mohou volby stát výzvou.

navíc je klesající trajektorie inflace potravin pozorně sledována také BoE, spotřebiteli a příslušnými zákonodárci.

Jen před několika měsíci společnost Tesco oznámila, že inflace potravin ve Spojeném království dosáhla svého vrcholu. Od té doby ceny mnoha produktů zaznamenaly pokles.

Dalším faktorem, který vede ke zpomalení inflace u potravin, jsou tvrzení, že řetězce supermarketů ve Spojeném království profitují z nedávné inflační krize.

Pokud se podíváme na celkové číslo inflace ve Spojeném království, během června se blížilo 7,9 %, což je ve srovnání s ostatními velkými ekonomikami stále vysoké číslo. Zároveň se inflace potravin ve Spojeném království pohybuje na úrovni 17,3 %, což je rovněž vysoké číslo!

Podle prognózy BoE se inflace cen potravin ve Spojeném království sníží na 10 % někdy později v roce 2023.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek