Inflace v Austrálii dosáhla v červnu 6 %, šance na pozastavení RBA se zvyšuje

Inflace v Austrálii dosáhla v červnu 6 %, šance na pozastavení RBA se zvyšuje

Konečně jsme se dočkali výsledků australského indexu spotřebitelských cen, které ukazují, že růst indexu byl ve 2. čtvrtletí mnohem nižší, než se očekávalo. To zvýší šance na pauzu v cyklu zvyšování sazeb RBA.

Celkově byl ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaznamenán 0,8% růst australské inflace CPI. Odborníci naopak předpokládali růst inflace CPI o 1 %. Podobně tomu bylo i v 1. čtvrtletí, kdy se inflace CPI pohybovala kolem 1,4 %, což vypovídá o zpomalení inflace.

Inflace na ročním minimu

Celkově se údaj o CPI z Austrálie nachází na několikaletém minimu, neboť takové hodnoty byly naposledy zaznamenány teprve v září 2021. To také dává RBA dostatečný prostor k tomu, aby si dala pauzu, protože jakékoli další zvyšování sazeb bude mít dopad na místní spotřebu.

Po nedávném čtení se inflace CPI Austrálie nyní pohybuje na úrovni 6 % na roční bázi, což je více než očekávaných 5,4 %. Stále je však nižší než 7% hodnota zaznamenaná během 1. čtvrtletí.

Podle odborníků byl údaj o CPI měkký, což naznačuje, že úrokové sazby zavedené RBA nyní přinášejí ovoce. To také posílilo argumenty pro pozastavení zvyšování sazeb.

Po čtení CPI se australský dolar (AUD) propadl o 0,7 %, když se nyní šance na další zvyšování sazeb stala velmi malou. Právě před měsícem se RBA rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny, což mnohé hráče na trhu zklamalo.

Přestože inflace za poslední čtvrtletí byla měkká, meziroční inflace v Austrálii je stále vyšší než 2% cíl RBA. Pro začátek je třeba říci, že bobtnání a náklady na nájem jsou v Austrálii stále vysoké spolu s vysokými sazbami hypoték.

Pokud jde o budoucnost, RBA bude pravděpodobně postupovat vyčkávacím způsobem, protože se bude snažit vyhodnotit dopady zvýšení sazeb na inflaci.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek