Inflace v Kanadě dosáhla v dubnu hodnoty 4.

Inflace v Kanadě dosáhla v dubnu hodnoty 4.

Meziroční míra inflace v Kanadě dosáhla v dubnu 4,4 %, což je jedna z nejvyšších hodnot za posledních deset měsíců. Tento nárůst inflace bude tlačit kanadskou centrální banku k tomu, aby po lednové pauze opět zvýšila úrokové sazby.

Podle analytiků činila předpokládaná hodnota meziroční inflace 4,1 % po březnové hodnotě 4,3 %. Stručně řečeno, trh očekával ochlazení inflace o 0,2 %, ale skutečný údaj odhalil zvýšení o 0,1 %.

Pokud se podíváme na inflaci na meziměsíční bázi, celkový nárůst činí 0,7 %, což je více než hodnota 0,4 %, která byla prognózována.

Zvyšování sazeb ze strany BoC bude pokračovat

Podle analytiků Scotiabank měl trh falešné naděje, že Bank of Canada nezavede nové zvyšování sazeb.

Po pohledu na inflační tlaky v zemi se však zdá, že centrální banka si zatím nemůže dovolit polevit.

Během posledních dvou zasedání se BoC rozhodla nezavést žádné zvýšení ani snížení sazeb. Důvodem bylo posouzení, zda zvýšení sazeb zavedené v minulosti stačí ke kontrole inflace, či nikoliv.

Právě v loňském roce dosáhla inflace v Kanadě svého maxima ve výši 8,1 % a od té doby se snížila na 4,4 % v dubnu. I když je to výrazné zlepšení, centrální banka si stále nemůže dovolit nečinně přihlížet.

Podle guvernéra BoC existuje šance, že inflace v Kanadě zůstane zaseknutá nad 2% cílem stanoveným Bank of Canada. Pokud se tedy ukáže, že tomu tak je, znamenalo by to další zvyšování sazeb ze strany BoC.

Prozatím trh nyní předpovídá 22% šanci na další zvýšení sazeb ze strany Bank of Canada během zasedání 7. června. Před čtením inflace byla šance na zvýšení sazeb pouze 10%.

CAD (kanadský dolar) si vůči USD (americkému dolaru) připsal 0,3 % a naposledy se obchodoval poblíž úrovně 1,3425.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek