Inflace v USA naznačuje budoucí uvolnění Fedu

Inflace v USA naznačuje budoucí uvolnění Fedu

Příští týden bude zveřejněna nadcházející zpráva o inflaci v USA. Podle ekonomů čtení této inflační zprávy odpoví na jednu z nejpalčivějších otázek Wall Street: Je odhad trhu ohledně krátkodobých úrokových sazeb správný, nebo ne?

Po bankovní krizi, která zachvátila Fed minulý měsíc, jsou nyní ekonomové více než kdy jindy přesvědčeni, že Fed místo zvyšování sazeb zavede jejich snižování. Vycházejí přitom z nedávného hospodářského poklesu, který se začal projevovat na obyvatelstvu USA.

V důsledku takové nálady na trhu se výnosy amerických dluhopisů obrátily směrem dolů, zatímco růstové akcie & velké technologické akcie vykazují slibné známky. Díky tomu vzrostl technologický index S&P 500 o 6,9 %, a to jsme teprve několik měsíců před rokem 2023.

Horká inflace povede k dalšímu zvyšování sazeb

Výhled Fedu zatím zůstává velmi restriktivní a během roku 2023 pravděpodobně udrží výpůjční náklady na stejné úrovni. A pokud zpráva o inflaci, která má být zveřejněna příští týden, ukáže silný růst, dodá to tomuto názoru Fedu větší důvěryhodnost.

Horká zpráva o CPI znamená, že trh bude muset upravit svou politiku úrokových sazeb Fedu v prostředí vysokých cen aktiv. Podle jedné z firem spravujících aktiva budou zisky podniků i spotřebitelské výdaje pravděpodobně zasaženy v důsledku zvýšení sazeb.

Již dříve březnové údaje o zaměstnanosti ukázaly, že trh práce je velmi napjatý, což znamená, že Fedu nic nebrání v tom, aby sazby opět zvýšil.

Mezitím také narůstají obavy z recese v USA a v bankovním systému jsme již byli svědky otřesu v podobě pádu banky Silicon Valley.

Dluhopisový trh, který slouží Fedu jako indikátor recese, je také na rekordních minimech, což tlačí na potřebu snížení sazeb namísto jejich snižování.

Jak tedy vidíte, existují silné argumenty jak pro zvýšení, tak pro snížení sazeb ze strany Fedu! Po nedávné zprávě o inflaci se však mlha rozplyne a investoři budou mít jasno o dalším postupu Fedu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek