Inflace v USA v listopadu klesla na 3,1 %

Inflace v USA v listopadu klesla na 3,1 %

Podle údajů z USA inflace v listopadu dále zpomalila. Pokles inflace byl většinou v souladu s očekáváním a umožní Federálnímu rezervnímu systému na jeho základě upravit svou úrokovou politiku.

Údaje ukázaly, že celková inflace se v listopadu posunula níže k 3,1 %. V říjnu se hodnota blížila 3,2 %, což ukazuje, že inflace se za jeden měsíc změnila o -0,1 %.

Čtení inflace založené na meziměsíčním srovnání vykázalo skok o 0,1 %, zatímco prognóza počítala s 0,0 %. Stejně tak Wall Street očekávala pokles celkové inflace směrem k 3,1 %, zatímco skutečný údaj vyšel na 3,2 %.

Jádrová inflace se přiblížila 4 %

Pokud se podíváme na jádrovou inflaci, která nezahrnuje ceny energií/potravin, vykázala meziroční nárůst o 4 %. Kromě toho jádrová inflace na měsíční bázi vykázala nárůst o 0,3 %, což bylo o něco více než říjnová hodnota 0,2 %.

Nedávný výtisk inflace bude hrát klíčovou roli v tom, jak bude Fed v příštích několika měsících formovat svou politiku úrokových sazeb. Někteří odborníci se domnívají, že výpůjční náklady v USA začnou klesat od roku 2024. Předsedkyně Fedu však již vydala prohlášení, že ke kontrole inflace je zapotřebí opatrný přístup.

V příštích dnech se dočkáme dalšího politického rozhodnutí Fedu. Podle odborníků zůstanou úrokové sazby ve stejném roce (5,25 – 5,50 %). Očekává se také, že Fed zveřejní svůj „dot plot“, který ukáže, jak se budou sazby v blízké budoucnosti vyvíjet.

Podle jednoho z odborníků nebude mít nedávná zpráva vliv na dlouhodobý herní plán Federálního rezervního systému. Zjednodušeně řečeno, trhy si budou muset ještě hodně počkat, než přikročí ke snižování sazeb.

Po oznámení se prognózy snížení sazeb během března 2024 výrazně snížily. V důsledku toho je nyní 50% šance na snížení sazeb na zasedání v květnu 2024.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek