Italský ministr Giorgetti varuje Ecb před rizikem recese

Italský ministr Giorgetti varuje Ecb před rizikem recese

Výhled italské ekonomiky se v poslední době zlepšil, ale vyšší úrokové sazby ECB představují pro růst vážné riziko. Proto jeden z italských ministrů zaslal ECB (Evropské centrální bance) varování!

Giancarlo Giorgetti dal jasně najevo, že používání měnové politiky jako nástroje boje proti inflaci nestačí. Dodal, že boj proti inflaci by mohl mít vyšší cenu v podobě recese.

Právě minulý měsíc Giorgetti kritizoval rozhodnutí centrální banky zavést zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. V té době byl bankovní sektor pod silnými otřesy a pro Credit Suisse existovalo vážné riziko.

Prognóza vývoje italské ekonomiky pro rok 2023 je stanovena na 0,6 %.

Ministr rovněž potvrdil, že v první polovině roku došlo v italské ekonomice k několika zlepšením. Na základě toho se aktualizovaná prognóza hospodářského růstu Itálie pro rok 2023 nyní pohybuje někde kolem 0,6 %.

Dodal také, že Evropská unie bude mít potíže se znovuzavedením svých rozpočtových pravidel. Prozatím zůstávají tato pravidla pozastavena až do konce roku 2023.

Dříve krizová léta COVID ustoupila uvolněným rozpočtovým pravidlům, která umožnila evropským ekonomikám zaznamenat růst. Nyní, když se Evropa vrací do prostředí vyšších úrokových sazeb uprostřed inflace, však bude obtížné dosáhnout kladného hospodářského růstu.

V únoru 2023 byla v Itálii zaznamenána inflace ve výši 9,2 %, což je velmi blízko dvouciferné hodnotě 10 %. Přestože v poslední době v důsledku vysokých úrokových sazeb klesá, představuje pro italskou ekonomiku nové riziko.

Podle italského ministra je nyní země kvůli vysokým úrokovým sazbám vystavena většímu riziku, že bude čelit recesi. Krátkou epizodu bankovní krize jsme již v USA a Evropě zažili.

Existují obavy, že bankovní krize, kterou jsme viděli, byla jen začátkem a vážnější bankovní krize čeká za rohem.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek