Japonsko zvýší předpokládanou dlouhodobou úrokovou sazbu pro rok 2024/25

Japonsko zvýší předpokládanou dlouhodobou úrokovou sazbu pro rok 2024/25

Podle nejnovějších zpráv v médiích se japonský ministr financí rozhodl zvýšit úrokovou sazbu pro fiskální rok 2024/25 z 1,1 % na 1,5 %.

Tato sazba se v Japonsku používá k výpočtu plateb za úroky z dluhu, které se pak používají v ročním státním rozpočtu. Další věc, kterou je třeba zmínit, je, že japonské úřady před několika měsíci také upravily svou politiku. Nyní se zdá, že další změny se chystají i pro japonskou fiskální politiku.

Zde je třeba poznamenat, že se jedná o předpokládanou sazbu a jako taková se může měnit v závislosti na skutečné úrokové míře v zemi. Pokud se tedy předpokládaná úroková sazba zvýší, zatíží to rozpočet, který by měl již nyní překročit čísla o 782 miliard dolarů. Většina dodatečných výdajů půjde pravděpodobně na výdaje na sociální zabezpečení a obranu.

Dluh Japonska je dvakrát vyšší než jeho HDP

Ne všechno je s japonskou ekonomikou tak, jak se zdá, protože její dluhová zátěž každým dnem jen roste. Pokud se podíváme na průmyslový svět, Japonsko je z hlediska zadlužení na špici. Stejně tak výše japonského dluhu je nyní dvakrát vyšší než HDP země.

Díky navrhovanému zvýšení předpokládané sazby budou moci orgány lépe vypočítat náklady spojené s obsluhou dluhu pro fiskální rozpočet na rok 2024/25.

Pokud jde o úrokové sazby (krátkodobé), jsou stanoveny na úrovni blízké -0,1 %, neboť BOJ se podílí na nákupu státních dluhopisů ve snaze udržet výnos (10 let) na úrovni 0 %. Podle BOJ se tak děje s cílem podpořit inflaci, aby se mohla přiblížit 2% cíli.

Ještě před měsícem BoJ také hovořila o tom, že nechá výnos (desetiletého dluhopisu) dosáhnout 1 %. Dříve BoJ také zvýšila horní hranici z přibližně 0,25 % na 0,5 %.

Pokud se podíváme zpět, BoJ zvýšila předpokládanou sazbu pouze ve fiskálním roce 2007. Tehdy se sazba zvýšila z přibližně 2 % na 2,3 %.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek