Japonský vývoz se v únoru meziročně zvýšil o 6

Japonsko zvýší předpokládanou dlouhodobou úrokovou sazbu pro rok 2024/25

Vývoz Japonska v únoru 2023 vzrostl, takže země rostla dva roky po sobě. Hlavní část vývozu tvořily dodávky automobilů do USA.

Panují však obavy, že globální poptávka se v souvislosti s problémy bank a přísnou měnovou politikou pomalu vytrácí. Ačkoli jsou čísla o vývozu dobrá, stále to nestačí na to, aby se dala považovat za dobré oživení po COVID.

Podle analytiků pochází slabost z globálního zpomalení a výrazného snížení spotřeby domácností.

Rychlé oživení je velmi nepravděpodobné

Třetí měsíc po sobě zpomalily také dodávky pro Čínu. To tvůrcům politiky ztěžuje možnost rychlého oživení po COVID.

Údaje MOF ukazují, že tempo růstu vývozu v únoru činilo 6,5 % meziročně, zatímco ekonomové očekávali růst o 7,1 %. A většina růstu pocházela z vývozu automobilů do USA.

Japonský vývoz do Číny se během února rovněž meziročně snížil o 10,9 %, což na trzích vyvolalo obavy. Jedná se o druhý měsíc v řadě, kdy jsme byli svědky dvouciferného poklesu. Podle odborníků je to způsobeno slabou poptávkou po automobilech, zobrazovacích zařízeních a autodílech.

Japonský dovoz se zvýšil o 8,3 %, zatímco trhy předpokládaly nárůst o 12,2 %. To znamená, že obchodní deficit Japonska dosáhl téměř 897 miliard jenů, což se rovná 6,75 miliardy dolarů. Jedná se tak o 19. měsíc v řadě, kdy japonská ekonomika zaznamenala obchodní deficit.

Během konce roku 2022 se Japonsku podařilo těsně uniknout recesi v důsledku slabé poptávky a zpomalení vývozu.

Vzhledem k přísné měnové politice ve světě, válce na Ukrajině a problémům v dodavatelském řetězci bude oživení japonské ekonomiky nadále váznout.

Podle hlavního ekonoma NRI je prozatím 50% pravděpodobnost, že se japonská ekonomika dostane do recese.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek