Japonský vývoz zboží v lednu oslabil

Japonsko zvýší předpokládanou dlouhodobou úrokovou sazbu pro rok 2024/25

V lednu japonský vývoz zboží nerostl tak, jak trhy očekávaly! Podle analytiků za to může především slabá poptávka z Číny, která vedla k velmi vysokému schodku obchodní bilance. Ve skutečnosti se jedná o jeden z největších obchodních deficitů v historii Japonska.

Po slabých čtvrtečních údajích o obchodu se ukázalo, že i údaje o HDP Japonska jsou slabší, než se očekávalo. Celkově současné podmínky v Japonsku znamenají pro centrální banku další výzvy. Bank of Japan má na programu zvýšení hospodářského růstu v zemi a zároveň udržení inflace nad 2% cílem.

Vysoké úrokové sazby ovlivňují poptávku

Podle analytiků zavedly ekonomiky po celém světě v roce 2022 agresivní zvyšování úrokových sazeb. Japonsko však zároveň zůstalo u své předchozí politiky nízkých nebo dokonce záporných úrokových sazeb. V důsledku toho je nyní poptávka po japonských výrobcích nižší.

Kromě toho Číňané slavili svůj novoroční svátek, což rovněž vedlo k menší poptávce po japonských výrobcích.

Skutečná hodnota japonského vývozu zboží se během ledna zvýšila o 3,5 %. Podle MZV byly aktuální údaje lepší než odhad ekonomů, který činil 0,8 %. Při srovnání s hodnotou z minulého měsíce ve výši 11,5 % (meziročně) se však jednalo o výrazné zhoršení.

Dovoz zboží v Japonsku zaznamenal nárůst o 17,8 %, zatímco hodnota z minulého měsíce činila 20,7 %. Stejně tak prognóza pro tento měsíc se pohybovala kolem 18,4 %.

Celkově činil schodek obchodní bilance vyplývající z lednového obchodu se zbožím 26,07 mld. dolarů, tj. přibližně 3,49 bil. jenů. Podle odborníků se jedná o rekord, který byl naposledy zaznamenán pouze někdy kolem roku 1979.

Produkty, které zvýšily japonský dovozní účet, byly ropa, zkapalněný zemní plyn a uhlí – v podstatě se jedná o energetické produkty, a proto se jim nedalo vyhnout.

Japonsko je prozatím třetí největší ekonomikou a aktuální údaje odhalují, že jeho růst ve 4. čtvrtletí činil pouze 0,6 %. Podle analytiků to souvisí s poklesem podnikatelských investic v zemi.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek