Japonští investoři se v lednu stali čistými kupci zahraničních dluhopisů

Japonsko zvýší předpokládanou dlouhodobou úrokovou sazbu pro rok 2024/25

Leden byl prvním měsícem od posledních pěti měsíců trvání, kdy se investoři z Japonska stali čistými kupci zahraničních dluhopisů. Podle odborníků pokles výnosů amerických dluhopisů vyvolal naději, že i ostatní banky zpomalí tempo zvyšování sazeb.

Podle údajů zveřejněných ministerstvem financí investoři z Japonska investovali do zahraničních dluhopisů 1,56 bilionu jenů. USD, což odpovídá přibližně 11,79 mld. dolarů, a stala se tak jednou z největších investic od září loňského roku.

Pokud se podíváme na výnos desetiletých amerických těles, pohyboval se kolem 3,321 %, což je čtyřměsíční minimum. Z větší části se nákupy soustředily do první poloviny měsíce.

Jakmile však očekávání zvýšení sazeb ze strany Fedu poklesla, investoři se v pozdější polovině měsíce vrátili k prodeji.

Přibližně 1,1 mld. jenů prodaly společnosti působící v sektoru životního pojištění. Stejně tak holiny nakoupily dluhopisy v hodnotě 550 mil. jenů. A svěřenecké banky údajně investovaly do zahraničních dluhopisů 1,3 miliardy jenů.

Japonští investoři byli čistými kupci

Celkově byli investoři z Japonska čistými kupci zahraničních dluhopisů. Tyto investice byly navíc uskutečněny na nezajištěném základě.

Podle odborníků investory přitahovaly zahraniční dluhopisy, protože ve srovnání s japonskými dluhopisy představovaly atraktivnější možnosti.

V době psaní tohoto článku se výnos desetiletých japonských dluhopisů pohyboval kolem 0,5 %. A v prosinci BoJ rozšířila horní rozpětí základní úrokové sazby na 0,25 % z dřívější sazby 0,5 %.

Podle některých analytiků je centrální banka odhodlána horní hranici zvýšit nebo od této politiky zcela upustit. A hlavním důvodem by měla být inflace, která je v současnosti na 41letém maximu!

Prozatím se zdá, že peníze z Japonska odtékají, což vzhledem ke slabé ekonomické situaci v zemi není dobré znamení.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek