Jpmorgan Turecká centrální banka zvýší úrokové sazby na 25 %

Jpmorgan Turecká centrální banka zvýší úrokové sazby na 25 %

Banka JPMorgan (JPM) nedávno zveřejnila prognózu, podle níž turecká centrální banka zvýší úrokové sazby z 8,5 % na 25 %. Podle JPMorgan turecká centrální banka pravděpodobně představí nové zvýšení sazeb na zasedání 22. června.

V prohlášení JPMorgan se dále uvádí, že zvýšení sazeb bude doprovázeno také dodatečnými forwardovými pokyny. To znamená, že banka může v případě potřeby v blízké budoucnosti zavést menší zvýšení sazeb.

Pokud by se prognóza JPMorgan ukázala jako pravdivá, jednalo by se o zvýšení sazeb o téměř 16,5 % oproti současným úrovním. Vzhledem k postoji prezidenta Erdogana k vysokým úrokovým sazbám je však pravděpodobnost, že se tak stane, velmi nízká.

Nedávno byl novým guvernérem turecké centrální banky jmenován Hafize Gaye Erkan, který by měl 22. června uspořádat první politické zasedání.

Recese v Turecku

Nicolaie Alexandru-Chidesciuc, expert společnosti JPMorgan, dodal, že úrokové sazby v Turecku dosáhnou 30 % do konce roku 2023. Jinými slovy, s blížící se druhou polovinou roku 2023 nás čeká mnohem více zvyšování sazeb.

Kromě toho je podle JPMorgan ve hře také recese během 2. poloviny roku 2023. Jako důvod uvádějí napjaté úvěrové podmínky v Turecku a pomalejší globální poptávku.

Na první pohled se zdá, že takto prudké zvýšení úrokových sazeb bude pravděpodobně brzdit hospodářský růst Turecka. Na druhou stranu bude mít vliv i na spotřebitelskou poptávku v Turecku, což by ve výsledku snížilo inflaci v zemi.

Kromě toho by vysoké úrokové sazby v Turecku mohly také podpořit již tak problémovou tureckou liru, ale to se teprve uvidí. To vše koneckonců vychází pouze z předpokladů, že nový guvernér zaujme jestřábí přístup.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek