Kanadská ekonomika ve 2. čtvrtletí 2023 klesla o 0,2 %

Kanadská ekonomika ve 2. čtvrtletí 2023 klesla o 0,2 %

Z údajů zveřejněných v pátek vyplývá, že kanadská ekonomika ve druhém čtvrtletí nezaznamenala žádný růst. Ve skutečnosti se ekonomika během 2. čtvrtletí 2023 snížila o 0,2 %. Reálný HDP Kanady však zůstává téměř beze změny, což mezi ekonomy vyvolává obavy.

Kanadská centrální banka vydala prognózu, podle níž by měl anualizovaný HDP země vzrůst o 1,5 %. Podobně ekonomové hovořili o růstu ve výši 1,2 % ve stejném období. Skutečný výsledek se však ukázal jako pokles o 0,2 % namísto jakéhokoli růstu.

Růst HDP ovlivněn pomalým vývozem a hromaděním zásob

Podle odborníků lze příčinu poklesu ekonomiky ve 2. čtvrtletí přičíst poklesu akumulace malých zásob a investic do bydlení. Podobně zpomalením prochází i mezinárodní vývoz z Kanady.

Pokles MoM během června byl do značné míry v souladu s očekáváním, protože velkoobchod zůstal největším faktorem, který zatěžoval ekonomiku. Současně se na mnoha odvětvích, jako je železniční doprava, těžební průmysl apod. nepříznivě projevily i lesní požáry v Kanadě.

Statscan původně předpokládal růst HDP během května o 0,3 %, který byl nyní snížen na pouhých 0,2 %. Stejně tak byl revidován i anualizovaný růst za první čtvrtletí, a to z dřívější hodnoty 3,1 % na 2,6 %.

Nedávná zpráva o kanadském HDP byla zveřejněna v klíčové době, kdy trhy čekají na rozhodnutí BoC o její úrokové politice.

Prozatím se úroková sazba Bank of Canada nachází poblíž 5,0 %, což je 22leté maximum. Zároveň se inflace dotkla 8,1 %, což je 40leté maximum a daleko více než 2% cíl centrální banky.

Pokles investic do bydlení koreluje s prostředím vysokých úroků v Kanadě a zdůrazňuje tak, jak úzce spolu tyto dvě oblasti ve skutečnosti souvisejí! Pokud jde o budoucnost, BoC bude muset učinit těžké rozhodnutí, zda chce upřednostnit růst, nebo se zaměřit na kontrolu inflace.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek