Kanadská inflace během července vzrostla na 3,3 %, větší šance na zvýšení sazeb

Kanadská ekonomika ve 2. čtvrtletí 2023 klesla o 0,2 %

Podle nejnovějších údajů z Kanady byla v červenci v zemi zaznamenána meziroční inflace ve výši 3,3 %. Stejně tak i další jádrové ukazatele používané k měření inflace v Kanadě zůstávají zvýšené.

Proto se nyní stále více odborníků domnívá, že Bank of Canada na příštím zasedání pravděpodobně představí nové zvýšení sazeb. Stejně tak nedávný údaj také zdůrazňuje, jak inflace v Kanadě zůstává navzdory všem nedávným opatřením stále tvrdohlavě vysoká.

Podle nedávného průzkumu mezi ekonomy se očekávalo, že inflace v Kanadě bude během června vyšší než 3,0 % z dřívější hodnoty 2,8 %. Stejně tak index spotřebitelských cen meziměsíčně vyskočil o 0,6 %, zatímco prognóza počítala pouze s 0,3% skokem.

Kanada: Střední hodnota indexu spotřebitelských cen za červenec činila 3,65 %.

Bank of Canada používá pro hodnocení aktuální úrovně inflace také CPI-trim a CPI-medián. Průměrná hodnota těchto ukazatelů byla během července zaznamenána na úrovni 3,65 %, zatímco ještě před měsícem se pohybovala kolem 3,70 %.

Po zhodnocení situace ekonom ze Scotiabank uvedl, že inflace v Kanadě nyní čelí několika proinflačním rizikům. Proto také dodali, že cyklus zvyšování sazeb v Kanadě ještě zdaleka není u konce.

Pokud se rozhlédneme kolem sebe, peněžní trhy rovněž předpovídají zvýšení sazeb na zářijovém zasedání. Prozatím se šance na zvýšení sazeb ze strany BoC pohybují kolem 35 %, zatímco dřívější hodnota před zveřejněním údajů o inflaci byla 27 %.

Po zveřejnění údajů se CAD (kanadský dolar) vůči americkému dolaru naposledy pohyboval na úrovni 1,3456 s poklesem o 0,1 %. Dříve byl pár USD/CAD naposledy viděn na úrovni 1,35, což bylo 1týdenní minimum.

Kanadská centrální banka (Bank of Canada, BoC) očekává, že inflace se v červenci bude pohybovat kolem 3 %, přičemž dlouhodobý cíl pro rok 2025 by se měl pohybovat kolem 2 %. Po nedávném čtení se však zdá, že se věci nevyvíjejí ve prospěch krátkodobých & dlouhodobých cílů BoC (Bank of Canda).

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek