Kanadský dolar (CAD) roste kvůli obavám z dodávek ropy

Kanadský dolar (CAD) roste kvůli obavám z dodávek ropy

Kanadský dolar získal během úterní obchodní seance vůči americkému dolaru navrch díky rostoucím cenám ropy. Jedním z největších vývozních artiklů Kanady je ropa a jakýkoli růst ceny této komodity podporuje také CAD.

Pokud se podíváme na příčinu růstu cen ropy, lze ji přičíst omezení dodávek, které zavedly Rusko a Saúdská Arábie. Snížení dodávek připravilo půdu pro obavy z nabídky, které se nyní promítají do zvýšení cen ropy.

Kromě toho byly nedávno zveřejněny také údaje o výrobním indexu PMI z Kanady, které vykázaly pokles. Tempo poklesu však bylo pomalejší, než se očekávalo. To je tedy další věc, kterou má kanadský dolar (CAD) ve svém směru.

Prozatím se pár USD/CAD obchoduje ve spodním pásmu 1,23 s tím, že se očekává malá volatilita vzhledem k americkému svátku 4. července.

CAD je nahoře o 0,25 %

Celkově se kanadský dolar posunul o 0,25 % výše v důsledku růstu cen ropy. Kromě toho je utlumený i výhled globálního růstu, který je ještě umocněn snížením dodávek z Ruska a Saúdské Arábie.

Na posledním zasedání Bank of Canada zvýšila úrokovou sazbu o 0,25 %, což znamená, že základní úroková sazba v Kanadě nyní činí 4,75 %. Nedávné zvýšení sazeb bylo zavedeno po pětiměsíční pauze a sdělilo nám, že dlouhodobá politika BoC zůstává beze změny.

Během května kanadský HDP vzrostl o 0,5 % poté, co během dubna nevykázal téměř žádný pokrok. To také zvýšilo očekávání, že BoC může zavést další zvyšování sazeb.

Jádrová inflace, která je rovněž ostře sledovaným ukazatelem, během května rovněž poklesla na 3,7 % oproti prognóze 3,9 %. O měsíc dříve činila jádrová inflace v Kanadě 4,1 %, což ukazuje, že v tomto ohledu skutečně dochází k pokroku.

Kanadská centrální banka chce snížit inflaci do rozmezí 1 % až 3 %, ale poslední hodnota se stále nachází mimo toto rozmezí.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek