Kanadský tsx dosáhl před údaji o inflaci šestitýdenního maxima

Kanadský tsx dosáhl před údaji o inflaci šestitýdenního maxima

Torontská burza (TSX), která je hlavním kanadským akciovým indexem, je před dlouho očekávanými údaji o inflaci na několikatýdenním maximu. Odborníci se domnívají, že tento růstový pohyb akciového indexu je způsoben především vzestupem v různých sektorech, jako jsou technologie, finance a energetika.

Při pohledu do budoucna odborníci očekávají důležité ekonomické údaje z Kanady, jako je například inflace spotřebitelských cen (CPI). A jak se věci mají nyní, poslední obchodní cena indexu TSX se pohybovala kolem 20 398, což představuje nárůst o 0,19 % za den.

Kanadská inflace bude podle analytiků činit 6,4 %.

Během listopadu dosáhla jádrová inflace Kanady 6,8 %. To bylo způsobeno především růstem cen benzinu a dalších energetických produktů. Prozatím se však největší pozornost soustředí na údaje o prosincové inflaci. A většina analytiků se domnívá, že v meziročním srovnání bude činit 6,4 %.

Po zveřejnění zprávy o indexu spotřebitelských cen bude jasné, jak Kanada bojuje s inflací a jaké další kroky je třeba podniknout.

Pokud se podíváme na souseda Kanady, trhy v USA zůstanou kvůli svátku zavřené. V tomto ohledu tedy budou objemy obchodů s americkými akciemi i dalšími hlavními trhy během americké seance nižší.

Prozatím sektory, které v posledních několika týdnech zaznamenaly zdravý růst, jsou technologický, finanční a energetický sektor. Celkově se zisky v těchto sektorech pohybovaly v rozmezí 0,2 % – 0,4 %. Zároveň akcie těžařů zlata zaznamenaly pokles o 0,2 %, což vedlo i k poklesu cen zlata.

Mezitím tržby kanadských továren zůstaly za měsíc listopad meziměsíčně beze změny. V podstatě vyšší tržby z výroby kovů a dopravních prostředků byly vyváženy nižšími tržbami z prodeje uhlí, ropy a chemických výrobků.

TSX, který je komoditně silně zatížený & přední kanadský index, si od začátku roku 2023 připsal 5 %. Na druhé straně index S&P 500 z USA si za tyto roky připsal pouze 4,1 %. Na této frontě se tedy zdá, že prozatím vítězí kanadský index.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek