Kostin (ruský bankéř) říká, že dominance amerického dolaru je blízko

Prodej nových vozidel v USA se v příštím roce zvýší o 1 %

Kostin je jedním z nejvlivnějších bankéřů z Ruska a věří, že konec dominance amerického dolaru je za dveřmi. Jako příklad uvedl rostoucí sílu čínského jüanu a jeho rostoucí využití v globálním obchodování.

Andrej Kostin je generálním ředitelem VTB, která je druhou největší bankou v Rusku, což znamená, že vše, co řekne, má velkou hodnotu. Jasně také řekl, že Čína přebírá roli globální ekonomické mocnosti tím, že odsouvá Spojené státy americké.

Čína zruší měnová omezení

Kostin dodal, že nedávné kroky Evropské unie a USA spočívající ve zmrazení finančních prostředků donutí mnoho zemí, aby své platby vypořádávaly bez použití USD a eura.

Tím vznikne nárazník, který by mohla využít Čína a její měna čínský jüan. Dodal také, že Čína plánuje zrušit měnová omezení.

Kostin uvedl, že nyní i Čína chápe, že cestou k tomu, aby se stala ekonomickou velmocí č. 1, je změnit svůj postoj ke konverzi jüanu. Prozatím je jüan nekonvertibilní měnou, což brání jeho využití v globálním obchodě.

Kostin se také vyjádřil k tomu, že ze strany Číny bylo riskantní držet většinu svých rezerv investovaných v amerických dluhopisech.

Pokud se podíváme zpět, je americký dolar preferovanou měnou pro globální obchod již od počátku 20. století. Předtím stejnou roli zastávala libra šterlinků, což nám napovídá, že změna je nevyhnutelná.

Podle banky JPMorgan jsou ve světové ekonomice stále patrnější známky de-dolarizace. Navíc potíže USA se zvyšováním dluhového stropu každých několik let také podkopávají roli USD jako stabilní rezervní měny.

Prozatím se zdá, že vše visí na rozhodnutí Číny učinit z jüanu konvertibilní měnu. Pokud tak učiní, otevře dveře nové éře, v níž se vše změní.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek