Libra ztratila 11 v roce 2022 jeden z nejhorších let od brexitu

Velká Británie plánuje prodat rekordní množství státních dluhopisů

Rok 2022 byl pro britskou libru turbulentní a nic nenasvědčuje tomu, že by v příštím roce (2023) měl být lepší. Existuje více známek toho, že se hospodářský pokles ve Spojeném království bude jen stupňovat. To vyvolává obavy, že současné oživení GBP vůči USD nemusí být udržitelné.

Proto je většina hráčů na trhu skleslá ohledně vyhlídek na silnější GBP vůči USD, respektive jiným měnám.

Během září se libra nacházela na svých minimech, ale díky oslabení dolaru a změně vlády ve Spojeném království dostala malou vzpruhu. Ale i přes všechny tyto události, které hrají ve prospěch libry šterlinků (GBP), je současná hodnota za celý rok stále nižší přibližně o 11 %.

Omezený prostor pro růst v roce 2023

V příštím roce je jen velmi malá šance, že by britská libra předvedla vůči americkému dolaru nebo jiným hlavním měnám nějakou výraznou rally.

Stejně tak politika Bank of England je jestřábí, ale při srovnání s jejími kolegy začíná vypadat mnohem více holubičí. To se stupňuje s ohledem na skutečnost, že britská ekonomika klesá, ať už se na ni díváme z jakéhokoli úhlu. Rozpočtový deficit britské vlády roste a inflace je již dvouciferná.

V důsledku toho životní úroveň ve Spojeném království zaznamenala jeden z nejprudších poklesů v historii. To vedlo k nižším výdajům spotřebitelů a k větším průmyslovým nepokojům – Takovým, jaké občané Spojeného království nezažili už hodně dlouho. Bližší pohled na trh s bydlením ukazuje, že i ten směřuje k prudké korekci v roce 2023.

Podle odborníka se Spojené království řítí do hospodářské recese v důsledku kombinace zpřísňování měnové politiky ze strany Bank of England a vysoké inflace. To vše znamená, že během roku 2023 budeme svědky dalšího poklesu libry šterlinků.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek