Maloobchodní tržby v lednu 2023 vzrostly

HSBC - Síla amerického dolaru bude tentokrát konzistentní

Podle nejnovějších údajů o maloobchodních tržbách v USA došlo v lednu k 3% nárůstu spotřebitelských výdajů. Celkově dosáhla konečná hodnota v měsíci lednu 697 miliard USD, což nám říká, že je zde dostatek prostoru pro pokračování politiky Fedu.

Během prosince se maloobchodní tržby snížily o 1,1 % a za leden trh očekával hodnotu 1,8 %. Skutečná hodnota 3 % však byla pro účastníky trhu i ekonomy překvapením.

Dostatečný prostor pro Fed k provádění jeho politiky

To svědčí o tom, že navzdory vysoké inflaci v zemi lidé stále utrácejí peníze. Kromě toho to také dává větší prostor Fedu, aby mohl pokračovat ve výkonu své současné politiky. Konečný výsledek celého tohoto scénáře bude negativní pro akcie, ale pozitivní pro americký dolar.

Vrátíme-li se k údajům o maloobchodních tržbách, sektor bez automobilů zaznamenal nárůst o 2,3 %. Podle analytiků se očekával nárůst pouze o 0,8 %, což vypovídá o tom, že leden byl mnohem lepší, než v co ostatní doufali!

Celkově bylo období listopad 2022 – leden 2023 o 6,1 % vyšší než stejné období zhruba před rokem. A pokud porovnáme aktuální údaje s prosincem 2022, nárůst činil 2,3 %.

Stejně tak údaje o maloobchodních tržbách ve srovnání s loňským rokem ukazují, že zatím došlo k nárůstu o 3,9 %!

Po zveřejnění údajů o maloobchodních tržbách v USA americký dolar posílil a přidal k indexu amerického dolaru 0,65 %. Celkově tedy trh přijal údaje o maloobchodních tržbách jako pozitivní a na devizovém trhu nakoupil americký dolar vůči ostatním měnám a komoditám.

V době psaní tohoto článku se dolarový index obchodoval poblíž úrovně 103,93 a v nejbližším období byl býčí. Podobně pozitivně se po zveřejnění ekonomických údajů vyvíjel i XAU/USD a dokonce i FX páry.

Podle našeho názoru údaje o maloobchodních tržbách dále zlepšily již tak býčí náladu ze zveřejnění indexu spotřebitelských cen před několika dny.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek