Míra nezaměstnanosti v Austrálii během ledna vzrostla

Australské maloobchodní tržby ve 4. čtvrtletí 2023 vzrostly o 0,3 %

Konečně jsme se dočkali údajů z australského trhu práce, které odhalily alarmující nárůst míry nezaměstnanosti. Podle analytiků tento nárůst míry nezaměstnanosti souvisí se sezónními poruchami a hospodářskými protivětry v Austrálii.

Celkový počet lidí, kteří jsou v Austrálii zaměstnáni, se snížil o 11500. V důsledku toho bylo v lednu zaměstnáno pouze 13,7 milionu osob. Ekonomové naopak očekávali, že australská ekonomika vytvoří 20 000 nových pracovních míst.

3,7% míra nezaměstnanosti v Austrálii

Podle údajů ABS (Australský statistický úřad ) činí současná míra nezaměstnanosti v Austrálii 3,7 %. Přitom ještě minulý měsíc (prosinec) byla míra nezaměstnanosti pouze 3,5 %!

To znamená, že během ledna došlo k nárůstu o 0,2 %. Pokud se podíváme na předchozí údaje ABS, aktuální míra nezaměstnanosti byla naposledy zaznamenána pouze v červnu.

Tato zpráva o trhu práce přichází v době, kdy australskou ekonomiku trápí vysoká inflace a postupné zvyšování úrokových sazeb.

Podle RBA mají oba tyto faktory schopnost způsobit v blízké budoucnosti problémy na trhu práce. Kromě toho centrální banka také naznačila, jak se šance na měkké přistání ztenčují. Teoreticky tedy RBA již věděla, že by k něčemu takovému mohlo na australském trhu práce dojít.

Podle odborníků současný trh práce v Austrálii snížil prostor pro uplatnění politiky RBA. V důsledku toho se australský dolar (AUD) po zveřejnění ekonomické zprávy propadl o 0,5 %.

Odborníci se z větší části domnívají, že míra zaměstnanosti se po svém silném nástupu v roce 2022 dále ochladí. A přestože jsme za leden zaznamenali nárůst míry nezaměstnanosti, její současná úroveň je na padesátiletém minimu.

Kromě toho se zaměstnaní lidé v Austrálii v druhé polovině roku 2022 pohybovali na rekordních hodnotách. Podle ABS souvisí nárůst míry nezaměstnanosti se sezónním vývojem v zemi & je tedy dočasný.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek