Nedávný výprodej Amazonu posouvá tržní kapitalizaci pod 1 bilion dolarů

Nedávný výprodej Amazonu posouvá tržní kapitalizaci pod 1 bilion dolarů

Technologické společnosti si již neužívají býčího období jako v minulosti. Nedávno zažily intenzivní výprodej také akcie Amazonu, v důsledku čehož tržní kapitalizace Amazonu klesla pod 1 bilion dolarů. V důsledku toho společnost Amazon oficiálně opustila klub bilionových akcií.

Během úterní seance akcie Amazonu klesly o 5,9 %, což je pátý den prodejního tlaku v řadě. Pokud se podíváme na historickou výkonnost Amazonu, tyto úrovně zaznamenal pouze během dubna 2020, což ukazuje na závažnost situace. Nedávný výprodej totiž vymazal i býčí nárůst, který byl zaznamenán v období pandemie.

Zklamání z výsledků společnosti Amazon Inc. za 4. čtvrtletí.

Společnost Amazon nedávno oznámila výsledky za 4. čtvrtletí a říci, že investoři byli zklamáni, by bylo slabé slovo. Podle společnosti Amazon se očekává růst tržeb během prázdninové sezóny v rozmezí 2-8 %, což je mnohem méně, než odhadovali analytici.

Amazon Web Services, což je cloudová divize společnosti, také vykázala nižší tržby, než očekávali analytici. Když se rozhlédneme kolem sebe, zdá se, že všechny velké technologické společnosti, jako je Google, Snap, a dokonce i YouTube, se potýkají s vážnými problémy.

Jen za rok 2022 ztratily akcie Amazonu 42 % své hodnoty, a to do konce roku zbývají ještě nejméně 2 měsíce. Pokud bude situace pokračovat tímto tempem, má Amazon nakročeno k uzavření nejhoršího roku od finanční krize v roce 2008 (-42% ztráta).

Odborníci se domnívají, že jádrem tohoto problému, kterému Amazon a další velké technologické společnosti čelí, je klesající ekonomika. Problém navíc prohlubuje i růst úrokových sazeb a inflace v USA. A aby toho nebylo málo, Amazon během pandemie také příliš rychle expandoval a nyní musí kvůli pomalé poptávce omezovat.

Autor

  • Ivan Bergman

    Ivan Bergman je vedoucí týmu Social Trading a specialista na binární opce v onlineobchodovani.cz. Desetileté zkušenosti z oboru si Ivan přináší z působení ve Velké Británii, kde jako market advisor pracoval pro významného britského brokera s cennými papíry.

Přejít nahoru
Přejít na začátek