Německá inflace dosáhla v říjnu nejnižší úrovně

Německá inflace dosáhla v říjnu nejnižší úrovně

Německá inflace vykázala jednu z nejnižších hodnot za poslední dva roky. Ve skutečnosti byla taková úroveň zaznamenána pouze v srpnu 2021, což také ukazuje, že inflace v eurozóně pravděpodobně také klesne.

Podle údajů zveřejněných Spolkovým statistickým úřadem byla v říjnu inflace v Německu zaznamenána na úrovni 3 %.

A pokud se na ceny podíváme z meziročního pohledu, během září se zvýšily o 4,3 %. Když se tedy podíváme na říjnový údaj v porovnání se zářijovým, je zde zřetelný rozdíl.

Kromě toho se jádrová inflace v Německu také posunula ze zářijových 4,6 % na přibližně 4,3 %. Jádrová inflace v Německu v říjnu opět také zpomalila.

Stabilizace inflace v blízkosti 3 %

Podle Ralpha z Commerzbank se jádrová inflace v Německu dále sníží a stabilizuje se poblíž 3 %. Pokud tedy vezmeme v úvahu tuto prognózu, zdá se, že inflace se v nadcházejících měsících dále ochladí.

Zároveň dodal, že míra inflace zůstane vyšší než cíl ECB i v roce 2024. Zdá se tedy, že inflace bude klesat, ale rychlost poklesu nebude dostatečná k dosažení cíle ECB.

A protože hovoříme o přetrvávající inflaci v eurozóně, znamená to také vyšší úrokové sazby a možná i další zpřísňování ze strany ECB.

Podle ING inflace poroste v důsledku snižování rizika, demografických změn a geopolitiky. Dodali, že to může dokonce donutit ECB, aby přehodnotila svůj 2% inflační cíl.

Z dalších zpráv: údaje o HDP za 3. čtvrtletí z Německa ukázaly, že ekonomika se nezmenšila tolik, jak si odborníci původně mysleli! Nicméně faktory jako vysoké úrokové sazby a slabá kupní síla ekonomiku stále ovlivňují.

Pokud se podíváme na hodnoty vycházející z očištěného vyjádření, HDP Německa ve 3. čtvrtletí poklesl o 0,1 % na mezičtvrtletní bázi.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek