Německá inflace v prosinci dosáhla 3,8 %

Inflace v Německu v lednu klesla na 3,1 %

Podle nejnovějších údajů základní vlivy tlačily německou inflaci v prosinci 2023. V důsledku tohoto náhlého skoku se zastavil klesající trend inflace.

Posun inflace poskytl Evropské centrální bance (ECB) záminku, aby na nějakou dobu nesáhla na politiku úrokových sazeb.

Inflace se posunula z 2,3 % r/r na 3,8 % r/r

V prosincovém údaji o inflaci byl zaznamenán skok na 3,8 % r/r. To bylo většinou v souladu s odhady analytiků třetích stran. Údaj 3,8 % byl však mnohem vyšší než listopadový údaj 2,3 %.

Podle analytika ING je náhlé oživení inflace známkou toho, že ECB v nejbližší době zůstane na své současné cestě beze změny. Dodali také, že poslední čtení naznačuje, že ECB potřebuje čas, než přikročí ke snižování sazeb.

Údaje o inflaci v Německu také poskytují blízký pohled na údaje o inflaci v EU, protože jsou zveřejňovány o den dříve. Vzhledem k překvapení ze strany Německa uvidíme podobný vývoj i v údaji o inflaci v EU.

Podle prognóz se inflace v EU v posledním měsíci roku 2023 pravděpodobně dotkne 3 %. To bude velký skok oproti listopadové hodnotě 2,4 %.

Minulý měsíc dokonce prezident ECB hovořil o inflačních rizicích & a zdá se, že se stalo totéž! Podle statistik se na zvýšení údaje o inflaci podílejí především ceny energií.

Kromě toho se německé úřady snaží snížit náklady i v rozpočtu na rok 2024. I to je faktor, který bude v lednu 2024 dále podporovat vyšší inflaci.

A když vezmeme v úvahu růst mezd v Německu, inflace pravděpodobně zůstane po zbytek roku 2024 blízko 3 %, na rozdíl od 2% cíle. V prosinci ceny potravin v Německu také meziročně vyskočily o 4,5 %, zatímco předchozí údaj činil 5,5 %.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek