Německý PMI vykazuje recesi, výroba a služby klesají

Inflace v Německu v lednu klesla na 3,1 %

PMI, který je měřítkem podnikatelské aktivity, neukazuje dobrý obraz německé ekonomiky. Podle nejnovějších údajů výrobní sektor a sektor služeb pokračují v poklesu již čtvrtý měsíc v řadě.

Kromě toho německý index PMI za říjen také ukazuje, že německá ekonomika prochází recesí. Jedním z hlavních rozdílů je, že již nehovoříme o pravděpodobnosti, že v blízké budoucnosti dojde k recesi. Místo toho nyní hovoříme o recesi, která již probíhá!

Říjnový index PMI klesl na 45,8 bodu

Německý index PMI sestavuje a zveřejňuje známá společnost S&P Global, podle které říjnový údaj činí 45,8, zatímco zářijový údaj byl 46,4. Celkově PMI vykazuje medvědí trend, když se PMI dále propadá hluboko do kontrakce.

Celkově kompozitní PMI z Německa představuje více než 66 % HDP země a sleduje výkonnost jak výrobního sektoru & sektoru služeb.

Podle ekonoma hamburské komerční banky nevypadá 4. čtvrtletí roku 2023 pro německou ekonomiku dobře. Dodali také, že údaje naznačují, že země prochází recesí.

Jedním z hlavních překvapení byl sektor služeb, který opět sklouzl do „kontrakce“. V září byl údaj za sektor služeb zaznamenán na úrovni 50,3 bodu, zatímco říjnový údaj vyšel na 48,0 bodu. Podle odborníků na trhu se pro sektor služeb předpokládala hodnota 50,0.

Naopak německý index PMI pro výrobní sektor se v říjnu skutečně zlepšil z hodnoty 39,6 na 40,7 bodu.

Vzhledem k posledním výsledkům německého PMI se analytici domnívají, že jedinou oblastí naděje pro německou ekonomiku je výrobní sektor. Dodávají, že jak produkce, tak nové zakázky se v posledním měsíci zlepšily.

Vzhledem k signálům přicházejícím z výrobního sektoru existuje naděje, že se v prvních měsících roku 2024 vrátí růst.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek