Německý vývoz v červenci klesl o 0,9 %

Inflace v Německu v lednu klesla na 3,1 %

Údaje spolkové statistiky ukázaly, že vývoz z Německa v červenci klesl o 0,9 %. Hlavním důvodem tohoto poklesu je pomalá celosvětová poptávka, která s každým dalším měsícem stále slábne.

Pokles německého vývozu byl však stále mnohem nižší než prognóza ekonomů, kteří předpokládali -1,5 %. V tomto směru je to tedy dobrá zpráva, ale stále nemůžeme ignorovat pokles vývozu.

Podle Carstena Brzeskiho z ING je růst plynoucí z obchodu již minulostí, protože nyní ekonomiku pouze táhne dolů. Zdůraznili také přítomnost třecích ploch v dodavatelském řetězci spolu s problémy v Číně.

Kromě toho je dnes globální ekonomika ve srovnání s minulostí více roztříštěná. To je tedy další faktor, který silně zatěžuje vývoz z Německa.

Německý dovoz vzrostl o 1,4 %

Přestože vývoz během července poklesl, dovoz z Německa ve skutečnosti vyskočil o 1,4 %, což naznačuje první známky obchodní nerovnováhy.

Celkově obchodní bilance Německa dosáhla 17,5 mld. dolarů, tedy přibližně 15,9 mld. eur. Jen o měsíc dříve se obchodní bilance pohybovala kolem 18,7 mld. eur, což naznačuje, že se situace dále zhoršuje.

Během července se spolu s vývozem snížily i maloobchodní tržby, což německé ekonomice ztížilo nalezení pevné půdy pod nohama během 3. čtvrtletí 2023. Riziko, že německá ekonomika upadne do kontrakce, se ve skutečnosti mnohonásobně zvýšilo.

Podle ekonoma z prestižní instituce již německé výrobky nejsou na světovém trhu tak konkurenceschopné jako dříve! Vedle slabé globální poptávky je to tedy další faktor, který Německu ztěžuje dosažení růstu vývozu.

Proto dokud budou tyto faktory působit, zůstanou šance na silný růst německého vývozu přinejlepším snem. Pokles inflace ve světě a zvýšení příjmů však oživí globální poptávku a pomůže tak německé ekonomice.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek