Obchodní deficit USA v listopadu klesl o 2,0 %

Obchodní deficit USA v listopadu klesl o 2,0 %

Listopad přinesl překvapení v podobě nízkého schodku obchodní bilance. Podle zdrojů se dovoz související se spotřebním zbožím snížil na roční minima, protože poptávka domácích spotřebitelů se rovněž dotkla historického minima.

Pokud se stejný trend objeví i během prosince, nebude růst ve 4. čtvrtletí ovlivněn obchodem. Nižší schodek obchodní bilance je obecně dobrý, ale nezapomínejme, že také upozorňuje na utlumení domácí poptávky, což vede k nižší ekonomické aktivitě.

Vývoz a dovoz vykazují pokles

Zpráva také ukázala, že dovoz je jen jednou z věcí, které v listopadu poklesly. Vývoz rovněž vykázal pokles, což poukazuje na slabost globální poptávky. Proto lze s jistotou říci, že pomalá poptávka není problémem, kterému čelí pouze USA.

Proč však pomalá poptávka trápí významné světové ekonomiky? Jeden z odborníků zdůrazňuje, že to souvisí s vysokými úrokovými sazbami, které snížily poptávku a inflaci.

Všichni se shodují na tom, že Fed ukončil cyklus zvyšování sazeb. Hlavní otázkou však nyní je, kdy dojde ke změně politiky a kdy dojde k prvnímu snížení sazeb. Podobné otázky se týkají i ECB, BoE & dalších centrálních bank.

Podle Capital Economics si slabý globální růst našel cestu i do domácí poptávky. V důsledku toho došlo v listopadu k poklesu vývozu a dovozu.

Byl zaznamenán 2% pokles schodku obchodní bilance, který se pohybuje kolem 63 mld. dolarů (USD). USD, přičemž zpráva rovněž revidovala říjnové údaje s aktualizovanou hodnotou 64,5 mld.

Podle různých ekonomů se listopadový deficit obchodní bilance pohyboval kolem 65 miliard USD. Skutečné údaje tedy byly mnohem lepší, než se původně očekávalo. Ve stejném období se také snížil dovoz do USA, a to o 1,9 %!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek