Očekává se, že BoJ v prostředí vysoké inflace zmírní YCC

Očekává se, že BoJ v prostředí vysoké inflace zmírní YCC

Nedávné údaje o inflaci potvrdily, že Bank of Japan bude muset zavést změny ve své politice regulace výnosové křivky (YCC). Kromě toho je jen vůči svým protějškům na historických minimech, zatímco výnosy dluhopisů také nadále rostou.

Všechny tyto faktory ukazují na potřebu úprav YCC v nadcházejících týdnech/měsících. Podle odborníků bude centrální banka nadále udržovat sazby na velmi nízkých úrovních. Banka však pravděpodobně změní horní a dolní hranice pásem YCC.

To umožní Bank of Japan zavést určité zpřísnění do ekonomiky, která se v současnosti těší velmi uvolněnému měnovému prostředí.

Nové rozpětí YCC je -1,5 % až 1,5 %.

Kromě toho mnoho médií také uvádí, že tlak na BoJ, aby zavedla úpravu politiky YCC, se zvyšuje. Zejména po říjnovém výprodeji dluhopisů potřeba takového kroku enormně vzrostla.

Prozatím se 10Y japonské dluhopisy mohou pohybovat pouze v rozmezí -1 – 1 % na základě kontroly výnosové křivky. Výnosy 10Y dluhopisů se však nyní pohybují velmi blízko horního pásma YCC. Při poslední kontrole se výnos desetiletého dluhopisu pohyboval v blízkosti 0,89 %, což je historické maximum.

V průběhu října musela Bank of Japan intervenovat na měnových & dluhopisových trzích, aby podpořila měnu a výnosy dluhopisů.

Podle analytiků Bank of America se nové pásmo pro YCC bude pohybovat v rozmezí -1,5 % – 1,5 %. To znamená, že i Bank of Japan nyní předpokládá, že výnosy dluhopisů se otočí směrem vzhůru.

Další změnou, která se od BoJ očekává, je prognóza HDP, protože japonská ekonomika vykazuje známky odolnosti. Během prvních dvou čtvrtletí roku 2023 byl růst HDP velmi uspokojivý.

Navzdory úpravě prognózy BOJ zůstanou úrokové sazby v Japonsku změněné. V tomto směru tedy vlastně neočekáváme vůbec žádnou zásadní změnu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek