Pákistán obdržel v srpnu převody v hodnotě 2 miliard dolarů

Pákistán obdržel v srpnu převody v hodnotě 2 miliard dolarů

Nedávné prohlášení pákistánské státní banky odhalilo, že země v srpnu obdržela 2,09 miliardy dolarů v zahraničních převodech. V červenci země obdržela 2,02 miliardy dolarů, což naznačuje, že došlo k nárůstu přílivu finančních prostředků.

Pákistán také dodržuje dluhový program stanovený Mezinárodním měnovým fondem (MMF), neboť země se těsně vyhnula státní platební neschopnosti. Podle pokynů MMF se země také snaží kontrolovat rozdíl mezi sazbami na mezibankovním a volném trhu.

USD/PKR pokles o 2 %

MMF dal jasně najevo, že rozdíl v kurzu amerického dolaru mezi těmito trhy by měl být 1,25 % nebo nižší, a dal mu 5 pracovních dnů na jeho dosažení.

Ve srovnání s rokem 2022 však Pákistán čelí výraznému poklesu zahraničních převodů. Kromě toho se země potýkala také s velkým rozdílem v kurzu amerického dolaru, který nabízel otevřený trh a mezibankovní trh. Během srpna 2023 dosáhl rozdíl mezi mezibankovním kurzem a kurzem na volném trhu 10 %, což bylo nejvíce v historii země.

V posledních dnech pákistánská rupie (PKR) vůči USD a dalším měnám posilovala. V pondělí se 1 USD rovnal 301,16 PKR, když si měna během několika posledních obchodních seancí připsala téměř 2 %. Kromě toho se také zmenšil rozdíl mezi kurzem na volném trhu a mezibankovním kurzem, který se nyní pohybuje v přijatelném rozmezí stanoveném MMF.

Země se však stále potýká s výraznou obchodní nerovnováhou, což znamená, že riziko platební neschopnosti bude v příštích měsících opět na obzoru. Jediným způsobem, jak se vyhnout riziku platební neschopnosti, je provést některé zásadní strukturální změny finančního a ekonomického modelu země.

Kromě obchodní nerovnováhy a snižujících se devizových rezerv se Pákistán potýká také s vyšší mírou inflace, kterou nelze nalézt v jiných jihoasijských zemích, např. v Číně.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek