PBOC očekává 5% hospodářský růst

Čínský index Pmi ve službách za prosinec dosáhl hodnoty 52,9

Podle členů politického výboru PBOC bude hospodářský růst Číny v roce 2023 činit 5 % nebo o něco více. Ačkoli je hospodářský růst v této výši považován za dobrý po celém světě, nelze to říci, pokud se podíváme do čínské historie.

V posledních několika letech se Číně úspěšně dařilo dosahovat velmi vysokého hospodářského růstu, který byl ve světě nevídaný. Nyní se však čínská ekonomika potýká s mnoha protivětry, což je důvod, proč se v letošním roce očekává pouze 5% růst.

Žádná šance na japonizaci

Podle Wanga Yiminga (člena Výboru pro měnovou politiku) je současná situace v Číně jiná než ta, kterou vidíme v Japonsku v 90. letech. V tomto směru je tedy riziko, že v čínské ekonomice dojde k japanifikaci, velmi nízké.

Odborníci však nejsou ohledně čínské ekonomiky tak optimističtí jako představitelé PBOC. Podle nich existuje mnoho rizik, kterým Čína čelí, jako je vysoké zadlužení, pokles trhu s nemovitostmi a stárnutí populace. V podstatě všechny protivětry, kterým čelí japonská ekonomika, jsou přítomny i v případě Číny.

Někteří odborníci proto tvrdí, že stagnace, které Japonsko čelilo v 90. letech, může nastat i v Číně. Představitelé PBOC se však domnívají, že tempo růstu Číny je střední až vysoké, což je dostatečné k tomu, aby byly odmítnuty jakékoli zvěsti o japonizaci.

I kdyby se však tempo růstu Číny během roku 2023 udrželo na úrovni blízké 5 %, ve srovnání s minulostí to stále nebude dost dobré. Ve skutečnosti to bude signalizovat postupné zpomalování čínské ekonomiky a potvrdí to tezi, že Čína jde ve stopách Japonska.

Při pohledu do budoucna nemá ani zbytek roku 2023 čínskou ekonomiku čím podpořit. Začněme tím, že samotný útlum trhu s nemovitostmi a problém vysokého zadlužení jsou dostatečnou zátěží pro čínskou ekonomiku. I pro rok 2024 je pravděpodobné, že všechny tyto faktory zůstanou konzistentní!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek