Malá šance na uvolnění trhu práce v Austrálii Commerzbank

Australský spotřebitelský sentiment se po zvýšení sazeb mění na kyselý

Podle analytiků Commerzbank je velmi malá šance, že zpráva o trhu práce poskytne australskému dolaru jakoukoli podporu. Dali jasně najevo, že údaje o zaměstnanosti v Austrálii budou mít na australský dolar významný vliv.

Pokud trh práce odhalí, že nezaměstnanost roste, bude to znamenat tlak na AUD. Během prosince míra zaměstnanosti klesla. V důsledku toho míra nezaměstnanosti v Austrálii dosáhla 3,5 %.

Rostoucí nezaměstnanost bude vyvíjet tlak na AUD

Prozatím se očekává, že míra nezaměstnanosti dosáhne svého vrcholu někde v rozmezí 3,75 až 4 % a poté bude klesat. Pokud však míra nezaměstnanosti začne stoupat ještě výše, bude to znamenat tlak na AUD.

Silná situace na trhu práce v Austrálii v podstatě znamená, že RBA může udělat mnohem více pro zkrocení inflace. V konečném důsledku to bude podporovat australský dolar (AUD).

Prozatím se však zdá, že analytici Commerzbank se domnívají, že nezaměstnanost v zemi v příštích několika měsících dále poroste. To znamená, že RBA by mohla snížit rozsah svého budoucího zvyšování sazeb nebo dokonce zavést dočasné snížení sazeb, aby podpořila trh.

Pokud to nevíte, politika úrokových sazeb nastavená RBA hraje klíčovou roli v síle či slabosti trhu práce. Obecně platí, že vyšší úrokové sazby oslabují australskou ekonomiku a zvyšují míru nezaměstnanosti.

Naopak nízké úrokové sazby australskou ekonomiku podporují a snižují celkovou míru nezaměstnanosti v zemi.

Prozatím je úroková sazba v Austrálii stanovena na 3,35 %, což je nejvyšší úroveň za téměř deset let. Podle údajů byla takto vysoká úroková sazba naposledy zaznamenána pouze někdy kolem roku 2012, což vypovídá o tom, že situace je velmi napjatá.

A to vše se děje proto, aby se v zemi kontrolovala inflace. Právě nyní je inflace v Austrálii na úrovni 7,8 % y/y a RBA se snaží tuto bestii zkrotit.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek