Philippines Fm není třeba zvyšovat sazby

Philippines Fm není třeba zvyšovat sazby

Podle filipínského ministra financí není důvod, aby centrální banka zvyšovala úrokové sazby. Důvodem jeho prohlášení je zmírnění domácí inflace v zemi.

Toto prohlášení filipínského ministra financí je velmi důležité, protože nadcházející měnověpolitické zasedání je naplánováno na 18. května.

Pouhý názor, nikoliv příkaz!

Podle ministra financí je jeho názor na zvýšení sazeb pouze názorem. A pokud se podíváme na počet členů bankovní rady, je jich celkem asi 7! To znamená, že ministr financí má na nadcházejícím zasedání centrální banky pouze jeden hlas.

Podle Dioknova názoru je pauza ve zvyšování sazeb tou nejlepší politikou. A jako důvod této politiky uvádí zmírnění inflace.

BSP se většinou domnívá, že inflace se do konce 4. čtvrtletí dostane pod 4 %. Pokud jde o pozastavení zvyšování sazeb 18. května, zatím nepanuje shoda.

Někteří ekonomové však předpovídají, že další zvýšení sazeb je na nadcházejícím zasedání velmi pravděpodobné. Poté by si filipínská centrální banka mohla dát pauzu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) zároveň sdílí jiný pohled na inflaci na Filipínách. Podle MMF je inflace vychýlena směrem nahoru a jediným způsobem, jak ji kontrolovat, je pokračující zpřísňování měnové politiky.

Nedávno zanechal komentář o tom, že příští rok bude pro inflaci a hospodářský růst příznivý, také guvernér BSP.

Od května 2022 BSP ve snaze bojovat s inflací zvýšila úrokovou sazbu o 425 bazických bodů. Podle odborníků je ještě příliš brzy na to, aby se plně projevily účinky úrokových sazeb na filipínskou ekonomiku.

Prozatím neexistuje žádné jasné poselství ani směr nadcházejícího politického zasedání na Filipínách. Jinými slovy, bude to hra na vyčkávání, dokud se nedočkáme oficiálního oznámení.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek