Po údajích o Nfp se ekonomové rozcházejí v názoru na další kroky Fedu

Wells Fargo předpovídá, že Fed v příštím roce sníží sazby o 225 bazických bodů

Poslední zpráva NFP uvádí, že v březnu přibylo v americké ekonomice přibližně 236 tisíc pracovních míst. Tento údaj NFP jen mírně zaostal za očekáváním a byl většinou brán jako pozitivní signál pro trh práce.

Po zveřejnění zprávy se index S&P 500 Futures během předobchodní seance obchodoval o něco níže. Důvodem byly především obavy z dalšího zvýšení sazeb ze strany Fedu, zejména po potvrzení silného trhu práce.

Míra nezaměstnanosti v USA dosáhla během března 3,5 %, což bylo výrazně pod očekáváním 3,6 %. Stejně tak průměrný hodinový výdělek v USA meziměsíčně vyskočil o 0,3 % a meziročně zhruba o 4,2 %. To je nejnižší úroveň při pohledu na údaje za posledních 21 měsíců.

60% šance na další zvýšení sazeb

Po zprávě o zaměstnanosti za měsíc březen nebudou až do dalšího zasedání Fedu plánovaného na květen žádné nové zprávy. To znamená, že Fed bude rozhodovat o zvýšení nebo snížení sazeb na základě březnové zprávy NFP.

Proto nyní téměř 60 % hráčů na trhu očekává na květnovém zasedání zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Podle ekonomů Bank of America (BoA) nedávná zpráva o zaměstnanosti naznačuje, že americký trh práce je „horký až rozpálený“. Na základě tohoto názoru se ekonomové Bank of America domnívají, že příští zvýšení sazeb ze strany Fedu bude o 25 bazických bodů.

Zároveň dodali, že Fed po květnovém zasedání s největší pravděpodobností pozastaví zvyšování sazeb. Pokud se to ukáže jako pravda, pak se konečná sazba stanovená Fedem bude pohybovat kolem 5 % až 5,25 %. Podobně i ekonomové Morgan Stanley oceňují zvýšení sazeb ze strany Fedu o 25 bazických bodů.

Celkově nyní většina ekonomů a odborníků očekává zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a je jen velmi málo těch, kteří prosazují snížení sazeb nebo žádnou změnu úrokové sazby.

Přejít nahoru