Počet volných pracovních míst v USA dosáhl nejnižší úrovně za poslední tři roky

Počet volných pracovních míst v USA dosáhl nejnižší úrovně za poslední tři roky

V listopadu 2023 dosáhl počet volných pracovních míst v USA tříletého minima, což ukazuje, že trh práce již není odolný.

Vzhledem ke slabosti trhu práce se vyhlídky na snížení sazeb v roce 2024 mnohonásobně zvýšily. Musíme však také vzít v úvahu, že Fed bude při rozhodování o snížení sazeb kromě této skutečnosti zkoumat i další faktory.

I občané USA cítí, že změněná dynamika trhu práce se ještě musí změnit. Podle zprávy ministerstva práce je počet občanů, kteří opouštějí zaměstnání, nyní na minimech roku 2021. Zde je však třeba poznamenat, že se vesměs jednalo o vysoce placená místa.

Růst mezd a počet otevřených pracovních míst klesá

Celkově lze říci, že počet lidí, kteří mění zaměstnání, je na historické úrovni. Na tomto pozadí se v nadcházejících měsících zpomalí i růst mezd. To vše nakonec povede k nižší inflaci v USA.

Přesto je trh práce stále silný, neboť poměr nezaměstnaných k volným pracovním místům činí 1,4. V říjnu se tento poměr blížil hodnotě 1,36, což ukazuje známky soustavného zlepšování.

Pokud jde o propouštění v průběhu měsíce, bylo rovněž zaznamenáno na jednoletém minimu. To zvýšilo naděje, že Federální rezervní systém brzy přejde ke snižování sazeb.

Podle odborníků společnosti LPL Financial má Federální rezervní systém velký prostor k tomu, aby stiskl spoušť pro snížení sazeb.

Volná pracovní místa jsou jedním z těch ukazatelů, které se používají k testování poptávky po pracovní síle. Ke konci listopadu činil poslední údaj 8,790 milionu, přičemž došlo k poklesu o zhruba 62 tisíc.

Pokud to vše shrneme, růst mezd se snižuje a zároveň se snížil i počet nových pracovních míst. Trh práce je však stále silný, takže Federální rezervní systém není pod tlakem.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek