Podnikatelská aktivita v Austrálii v květnu poklesla o 8 bodů

Podnikatelská aktivita v Austrálii v květnu poklesla o 8 bodů

Podnikatelské podmínky v Austrálii se během května zpomalily v důsledku poklesu zaměstnanosti a tržeb. To je známkou toho, že růst poptávky v Austrálii nyní klesá v důsledku agresivního zpřísňování měnové politiky ze strany RBA.

Průzkum týkající se podnikatelských podmínek provedla Národní australská banka (NAB), která odhalila, že došlo ke snížení podnikatelských podmínek o -8 bodů. I přes nedávný pokles je však celková hodnota za květen stále +8, což je vyšší než průměrná hodnota.

Celkově index odhaluje, že více firem je pesimistických ohledně svých podnikatelských vyhlídek na rozdíl od těch s optimistickými názory.

Konečná hodnota průzkumu byla v průběhu května +14, zatímco index zaměstnanosti rovněž ztratil 7 bodů a dosáhl hodnoty +4. Kromě toho forwardové zakázky, které naznačují poptávku v ekonomice, během května rovněž ztratily 5 bodů.

Přetrvávající cenový tlak zůstává problémem

S poklesem forwardových objednávek a podnikatelských podmínek se politika RBA udržet současné sazby nebo dokonce zavést jejich zvýšení stane obtížnou.

Proto vývoj těchto průzkumů a indexů v průběhu několika příštích měsíců umožní RBA pochopit, zda je třeba proti inflaci podniknout další kroky, nebo zda již učinila dost.

Jedním ze znepokojivých signálů, které budou zvyšovat tlak na RBA, je přetrvávající tlak na ceny v Austrálii. Pro začátek, náklady na pracovní sílu vzrostly o 2,2 % z předchozí hodnoty 1,9 %. Stejně tak i nákupní náklady v Austrálii vyskočily na 2,5 % z předchozí hodnoty 2,2 %.

Právě minulý týden RBA trhy překvapila, když přidala čtvrt bodu ke své hotovostní sazbě. To znamená, že RBA za posledních 12 měsíců zavedla zvýšení sazeb v hodnotě 400 bazických bodů.

Trh prozatím počítá s dalšími dvěma zvýšeními sazeb v tomto měsíci, které zvýší úrokové sazby na 4,6 %. Jakmile úrokové sazby dosáhnou této hodnoty, zůstanou na ní po zbytek roku 2023.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek