Podnikatelské podmínky v Austrálii v prosinci zůstávají mírné a tlak na snižování nákladů klesá

Australský spotřebitelský sentiment se po zvýšení sazeb mění na kyselý

Údaje o podnikatelských podmínkách v Austrálii za prosinec zůstávají mírné. Jedná se o třetí měsíc v řadě, kdy podnikatelské podmínky zůstávají mírné. Kromě toho zpomaluje i cenový tlak, protože inflace vytvořila vrchol.

Podle odborníků tyto výsledky z Austrálie poskytnou australské centrální bance Reserve Bank of Australia více prostoru k dýchání. Centrální banka bude mít nakonec méně důvodů k zavedení nového zvýšení sazeb. A i když se zvýšení sazeb dočkáme, šance, že půjde o větší zvýšení, bude velmi nízká.

Podle průzkumu dosáhly podnikatelské podmínky během prosince +12 bodů. Při porovnání s průměrnou hodnotou v dlouhodobém horizontu zůstává stále vysoko nad!

Zlepšila se i důvěra

Důvěra také zaznamenala mírné zlepšení, když poskočila o 3 body. Konečná hodnota důvěry byla -1, jak vyplynulo z průzkumu. Podle údajů se jedná o 2. měsíc v řadě, kdy je důvěra stále v záporných hodnotách. Ale ve srovnání s jejím zlepšením v prosinci se rozhodně postupně zlepšuje.

Celkově lze říci, že nedávný průzkum vykresluje zdravý obraz australské ekonomiky a vykazuje známky odolnosti.

Dalším důležitým údajem, který průzkum odhalil, byla inflace v Austrálii. Podle průzkumu inflace skutečně zpomaluje, ale konečné rozhodnutí o zvýšení sazeb bude na RBA.

Trhy zatím počítají s dalším zvýšením hotovostní sazby centrální banky. Existuje však také 40% šance, že RBA svůj cyklus zvyšování sazeb pozastaví.

Porovnáme-li úrokovou sazbu ze současné hodnoty s loňským květnem, došlo k nárůstu o 300 bazických bodů. Pro mnohé to stačí k zastavení inflace v zemi.

Podle průzkumu mezi ekonomy byly spotřebitelské ceny v posledním čtvrtletí zhruba o 7,5 % vyšší než loni. Takže i v tomto směru je inflace stále pod maximální mírou inflace stanovenou RBA.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek