Podnikové zásoby v USA v červnu dosáhly 2 %

Podnikové zásoby v USA v červnu dosáhly 2 %

Již druhý měsíc po sobě zůstaly podnikové zásoby v USA beze změny. To naznačuje, že americké podniky jsou opatrnější při řízení svých zásob, protože očekávají slabou poptávku. Pokud jde o důvody prognózy slabé poptávky, tím největším je současná politika úrokových sazeb v USA.

Podle ekonomů se v průběhu měsíce očekával nárůst podnikových zásob o 0,1 %. Skutečná hodnota však vyšla na 2,0 % meziročně, podobně jako v minulém měsíci.

Americký HDP meziročně vzrostl o 2,4 %.

Kromě toho k malému skoku HDP během 2. čtvrtletí 2023 přispěly i investice do soukromých zásob. To však bylo zlepšení vzhledem k tomu, že investice do soukromých zásob byly během 1. čtvrtletí 2023 silně zatíženy. Celkově se ekonomika USA během 2. čtvrtletí 2023 meziročně zvýšila o 2,4 %.

Pokud se podíváme na čísla maloobchodních zásob, jejich hodnota činila 0,7 %. To bylo v souladu s odhady stanovenými americkými úřady a hráči na trhu. Jen o měsíc dříve maloobchodní zásoby vyskočily o 0,6 %, což vypovídá o tom, že se zásoby pomalu zvyšují.

Stejně tak zásoby motorových vozidel se v červnu zvýšily o 1,5 %, zatímco údaj z předchozího měsíce činil 2,7 %. Pokud se podíváme na zásoby maloobchodních tržeb bez automobilů, vyskočily o 0,3 % oproti prognóze 0,4 %.

Zároveň se velkoobchodní zásoby v USA snížily o 0,5 %. Klíčové však je, že stav zásob hlavních výrobců zůstal nezměněn.

Pokud bychom vzali v úvahu všechny tyto údaje, trvalo by zhruba 1,5 měsíce, než by podniky vyklidily své regály.

Širší obrázek, který lze z nedávného datového dokladu odvodit, je nejistota ohledně inflace a úrokové sazby v USA. Velké firmy se obávají, že se chystá další zvýšení sazeb, a proto jsou opatrné, pokud jde o stav zásob.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek