Předpověď HDP Tchaj-wanu za 2. čtvrtletí je podle analytiků 0,8 %

Předpověď HDP Tchaj-wanu za 2. čtvrtletí je podle analytiků 0,8 %

Tchaj-wan patří k zemím, jejichž růst HDP je závislý na exportním sektoru. Podle nedávného průzkumu mezi analytiky se předpokládá, že ekonomika země bude ve 2. čtvrtletí 2023 vykazovat kladný růst.

Celkově se očekává, že tchajwanský HDP během 2. čtvrtletí (duben až červen) vzroste o 0,8 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Během 1. čtvrtletí 2023 se HDP země ve skutečnosti snížil o 2,87 %, což uvrhlo ekonomiku do recese.

Názory analytiků na nadcházející čísla HDP jsou z větší části dosti smíšené. Někteří hovoří o poklesu o 0,2 %, zatímco jiní naznačují růst o 2,0 %. Průměrným číslem je však růst HDP ve 2. čtvrtletí o 0,8 %.

Tchajwanský vývoz na 14letém minimu

Během června 2023 se vývoz Tchaj-wanu dostal na nové minimum a byl na jednom z nejnižších bodů za posledních 14 let. Vláda zároveň věří, že růst se vrátí až v listopadu 2023.

Za 2. čtvrtletí byl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zaznamenán pokles vývozu o 16,9 %. I přes tento pokles se však stále jedná o zlepšení vzhledem k poklesu o 19,2 % během 1. čtvrtletí.

Podle společnosti Yuanta Investment Consulting nebyla domácí spotřeba Tchaj-wanu během 2. čtvrtletí 2023 tak špatná. Pro 3. čtvrtletí se domnívají, že pokles vývozu bude i nadále každý měsíc menší a menší. Zároveň je také velmi nízká pravděpodobnost zářijového zvýšení sazeb.

V květnu tchajwanská vláda oznámila pro rok 2023 růst HDP o 2,04 %. I kdyby byl tento cíl splněn, bude to jeden z nejpomalejších růstů za posledních 8 let.

Podobně i banka DBS snížila výhled ročního růstu tchajwanského HDP. Podle ní ekonomika během roku 2023 vzroste o 0,5 % oproti dřívější prognóze 1,6 %.

Pokud se rozhlédneme kolem sebe, čínská ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla o 6,3 %. To je tedy další faktor, který Tchaj-wanu pomůže, protože Čína je jedním z jeho největších exportních trhů.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek