Propad amerického dolaru

Inflace v USA v listopadu klesla na 3,1 %

Po komentářích Fedu, že v budoucnu dojde k menšímu zvyšování sazeb, americký dolar vůči svým protějškům klesl. Podle odborníků tyto komentáře zvýšily chuť investorů riskovat, což způsobilo odliv peněz z bezpečných aktiv, jako je USD.

Dolarový index, který sleduje výkonnost USD vůči ostatním měnám, klesl na úroveň 105,705. Celkově se index snížil o 0,2 %, přičemž jen o den dříve klesl o 1 %.

Během listopadu se americký index propadl o celých 5 %, což z něj činí jeden z nejhorších měsíčních závěrů od roku 2010 (téměř 11 let). Nenechme se však příliš unést, protože USD dokázal během roku 2022 vůči svým protějškům hodně získat. Ať už se podíváme na měnový pár EUR/USD nebo USD/JPY, zelená bankovka měla navrch.

To se však možná brzy změní, protože Fed se chystá nové zvyšování úrokových sazeb výrazně omezit. Podle Powellova projevu bude politika zvyšování úrokových sazeb od prosince umírněnější. Pokud však inflace začne opět růst, může se tato změna politiky brzy zvrátit!

Na posledním zasedání americká centrální banka opět zvýšila sazby o 75 bazických bodů. Ale od té doby, co jsou k dispozici poslední údaje o inflaci, začínáme od Fedu dostávat více holubičích komentářů.

Ačkoli to bude pro USD špatná zpráva, investoři akciového trhu a trhů s kryptoměnami se z tohoto vývoje vlastně radují.

USD ztrácí půdu pod nohama vůči EUR, JPY a GBP

USD/JPY klesl na 136,50, když ztratil 1,1 % své hodnoty. Celkově pár klesl na 3měsíční minimum, což svědčí o síle JPY a zjevné slabosti USD.

Podobně EUR/USD se po posílení o 0,1 % dotkl úrovně 1,0417, což je pro tento pár v podstatě 5měsíční maximum. Pokud jde o GBP/USD, dosáhl úrovně 1,2081 poté, co získal 0,2 %, což ukazuje na pokrok GBP vůči USD.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek