Průmyslová výroba v Německu v březnu poklesla o 3

Německá inflace dosáhla v říjnu nejnižší úrovně

Konečně jsme se dočkali údajů o německé průmyslové výrobě za měsíc březen a situace nevypadá dobře! Podle údajů průmyslová výroba klesla ještě méně, než očekával trh.

Tato slabost je připisována špatným výsledkům německého automobilového sektoru. Poslední údaje o průmyslové výrobě totiž vyvolaly obavy z recese v Německu, které je jednou z největších ekonomik v Evropě.

Celkově průmyslová výroba během března klesla o 3,4 %, zatímco během února vzrostla o 2,1 %. Podle průzkumu analytiků se počítalo s poklesem pouze o 1,3 %, zatímco skutečná hodnota se ukázala být 3,4 %.

Na vině je automobilový průmysl

Na začátku roku byla průmyslová výroba opravdu dobrá, ale nedávný březnový pokles zcela změnil scénář.

Výroba automobilů, stejně jako automobilových dílů, klesla o 6,5 %, zatímco výroba zařízení/strojů se snížila o 3,4 %. Celkově se výroba během prvního čtvrtletí ve srovnání se 4. čtvrtletím 2022 zvýšila o 2,%.

Během března objednávky německého průmyslu poklesly o 10,7 %, což je jeden z největších meziměsíčních poklesů od roku 2020.

Podle ekonomů Commerzbank se německý průmysl potýká s problémy kvůli vysokým úrokovým sazbám po celém světě. Éra vysokých úrokových sazeb slouží německé ekonomice jako překážka.

Ve skutečnosti to vyvolává obavy z recese v zemi, která by v konečném důsledku mohla ovlivnit celý region EU.

Během března se snížil také vývoz a maloobchodní tržby, což znamená, že existuje velká šance, že HDP za 1. čtvrtletí projde revizí směrem dolů.

Celkově zůstal HDP změněn, pokud se podíváme na mezičtvrtletní bázi s poklesem o 0,5 % během 4. čtvrtletí 2022.

Podle jednoho z expertů bude revize HDP za 1. čtvrtletí 2023 směrem dolů signálem, že německá ekonomika oficiálně vstoupila do pásma recese.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek