Průzkum Ecb Spotřebitelé očekávají růst inflace

Člen ECB naznačuje zastavení zvyšování sazeb v souvislosti s ochlazující se inflací

Podle nedávného průzkumu ECB spotřebitelé z eurozóny očekávají zvýšení inflace. Je to poprvé od podzimní sezóny, kdy jsme od ECB dostali takové zprávy!

V průměru spotřebitelé očekávají, že ceny v příštích 12 měsících vzrostou o 5,0 %. Dříve přitom spotřebitelé očekávali růst cen pouze o 4,6 %!

Dlouhodobá inflace se očekává na úrovni 2,9 %

Dlouhodobé očekávání inflace v příštích třech letech nyní činí 2,9 %. Ještě o měsíc dříve byla stejná hodnota pouze 2,4 %! To naznačuje, že veřejnost z eurozóny věří, že inflace v příštích letech dále poroste.

Pro ECB to není vůbec dobrý vývoj, protože se snaží zvládnout inflační krizi v eurozóně. Ostatně ECB se také před týdnem rozhodla zpomalit tempo zvyšování sazeb. Zmínila však, že další zvyšování sazeb je na pořadu dne, aby vyhrála poslední bitvu s inflací.

Další zajímavý fakt z průzkumu ECB se týkal růstu příjmů. Průzkum ukázal, že veřejnost v EU neočekává v příštích 12 měsících žádný nárůst svých příjmů. Naopak očekávají zvýšení výdajů o 3 dolary.

To znamená, že spotřebitelé v EU pocítí pokles úspor, což v konečném důsledku ovlivní spotřebitelské výdaje v zemi.

Celkově bylo za účelem shromáždění těchto údajů dotazováno přibližně 14 000 osob z různých regionů EU. Samotný rozsah respondentů průzkumu je jedním z důvodů, proč jej využívají i tvůrci politiky ECB.

Prozatím se zdá, že nálada veřejnosti kolem příjmů, výdajů a inflace není vůbec příznivá. A je velká šance, že si těchto zjištění všimne i ECB. Co se týče inflace, ta je nyní spíše vyčkávací, protože ECB se snaží vymyslet svůj další postup.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek