Průzkum ECB Spotřebitelé očekávají zpomalení inflace

Ecb představila zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v obavách z inflace

Podle nejnovějších údajů z průzkumu ECB zveřejněných v úterý spotřebitelé v eurozóně očekávají, že inflace v příštích 12 měsících zpomalí. Dříve přitom spotřebitelé v EU očekávali vyšší inflaci, což pro tvůrce politik znamenalo znepokojivou situaci.

Pokud se podíváme na inflaci v EU, ta se před několika měsíci pohybovala v dvouciferném pásmu, ale od té doby se posunula směrem dolů. Odborníci se však domnívají, že inflace se v roce 2025 sníží pouze na 2 %.

Koneckonců nemůžeme přehlížet, že nominální mzda v eurozóně také rychle rostla, což tvůrcům politiky ztěžuje kontrolu inflace.

Prognóza inflace je stanovena na 4,1 %

Podle průzkumu ECB se spotřebitelé domnívají, že inflace do příštího roku pravděpodobně klesne na 4,1 %. Ještě před několika měsíci byla stejná prognóza stanovena na 5,0 %, což ukazuje na známky zlepšení spotřebitelské nálady.

Podobně se snížila i prognóza inflace pro příští tři roky, a to z dřívější hodnoty 2,9 % na 2,5 %. Úředníci ECB provedli průzkum po shromáždění údajů od 14 000 dospělých osob v zemích EU. Prozatím se zdá, že skokové zvýšení prognózované inflace během března se podařilo zvrátit, což je dobré znamení.

ECB uvedla, že inflační očekávání mezi mladší populací se přiklání k, dolní hranici. Na druhou stranu starší respondenti neočekávají rychlý pokles inflace.

Kromě toho spotřebitelé v EU také předpokládali mírný růst mezd spolu s nižší nezaměstnaností v regionu.

Pokud však jde o vyhlídky růstu bloku EU, byli spotřebitelé pesimističtí. Mnozí dokonce předpovídali možný hospodářský pokles v regionu EU.

Celkově lze říci, že prognóza inflace podle spotřebitelů EU je v souladu s tím, k čemu směřují tvůrci politik! To pravděpodobně posílí ECB, aby pokračovala ve své současné politice boje s inflačními tlaky v bloku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek