Qualcomm žádá Soudní dvůr EU o zrušení pokuty ve výši 242 milionů eur

Italský ministr Giorgetti varuje Ecb před rizikem recese

Společnost Qualcomm, přední americký výrobce čipů, se opět obrátila na soud EU. Americká společnost doufá, že bude zrušena pokuta ve výši 242 milionů eur, která jí byla uložena za porušení antimonopolních pravidel.

Mnohamilionovou pokutu společnosti Qualcomm uložila Evropská komise v roce 2019. Podle podrobností byla společnost obviněna z toho, že v letech 2009 – 2011 prodávala čipové sady za mnohem nižší cenu.

Podle Evropské komise byla taková cenová taktika používaná společností Qualcomm predátorská a podkopávala prodeje ostatních hráčů, kteří si nemohou dovolit tak nízké ceny. Jednou ze společností byla zejména Icera, kterou strategie Qualcommu negativně ovlivnila.

Právě v loňském roce se společnosti Qualcomm podařilo prostřednictvím obecného soudu dosáhnout zrušení pokuty ve výši 997 milionů eur. V tomto případě byla společnost obviněna z toho, že platila peníze společnosti Apple, aby ve svých iPhonech a iPadech používala výhradně hardware Qualcomm.

Právník jmenovaný společností Qualcomm položil mnoho otázek ve snaze očistit případ společnosti. Pro začátek poukázal na to, že podíl společnosti Qualcomm na UMTS činí pouze 0,7 %. To znamená, že schopnost společnosti vytlačit konkurenty z trhu nebyla tak vysoká, jak si Komise EU představuje!

Vznesl také otázku, jaká je spravedlivá cena, za kterou měl Qualcomm prodávat své čipy. A také, co je to test cenových nákladů a jak jím mohla společnost projít za každé čtvrtletí?

Na druhou stranu právník Komise EU tvrdil, že kroky, které Qualcomm podnikl, měly za cíl eliminovat konkurenta. Uvedl, že společnost chtěla konkurenční společnost odstranit dříve, než by mohla ohrozit podnikání společnosti Qualcomm v oblasti čipových sad.

Podle právníka Komise EU měla společnost s názvem Icera zcela jasný cíl vytvořit si dobrou pozici na trhu s čipovými sadami. Kromě toho byla společnost připravena i na budoucí růst.

Na jasný pohled na rozhodnutí soudu si budeme muset ještě několik měsíců počkat. Pokud se podíváme do historie, společnosti se již podařilo dosáhnout zrušení pokuty.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek