RBA ponechává úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,10 %

RBA ponechává úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,10 %

Dlouho očekávané zasedání RBA (Royal Bank of Australia) je konečně u konce, neboť centrální banka nepřijala žádné změny ve své úrokové politice. Ponecháním základní úrokové sazby beze změny dal guvernér RBA jasně najevo, že cyklus zpřísňování sazeb se chýlí ke konci.

Tento vývoj přichází ve chvíli, kdy RBA konečně získala kontrolu nad inflací, která se jí kdysi vymkla z rukou. Nyní, když se problém inflace podařilo dostat pod kontrolu, však již nemá smysl žádné nové zvyšování sazeb.

Na zářijovém zasedání byla úroková sazba v Austrálii ponechána beze změny poblíž úrovně 4,10 %, neboť údaje o inflaci jsou v souladu s prognózami centrální banky. RBA věří, že do konce roku 2025 bude schopna dosáhnout inflačního cíle ve výši 2 až 3 %.

Pro kontrolu inflace je zapotřebí dalšího zvyšování sazeb

Guvernér RBA však také dal jasně najevo, že k plné kontrole inflace může být zapotřebí ještě několik zvýšení sazeb, k tomu však v nejbližší době nedojde.

Podobný výsledek zářijového zasedání očekávali z velké části i ekonomové a hráči na trhu. K tomuto závěru dospěli na základě údajů o zaměstnanosti, mzdách a inflaci, které dopadly pod očekávání. Na této frontě tedy RBA neměla příliš důvodů k dalšímu zvýšení sazeb.

Australský dolar (AUD) po této zprávě pokračoval v medvědím trendu a pohyboval se poblíž 0,6384 USD (-1,2 %). Takto nízký kurz AUD vůči USD je jedním z nejnižších za tento týden.

Pro poslední zasedání RBA v roce 2023 je nyní šance na zvýšení sazeb 30 % z předchozí prognózy 36 %. Na této frontě je tedy nyní menší šance na další zvýšení sazeb do konce roku 2023.

Podle guvernéra RBA se inflace snížila, zatímco trh práce nadále vykazuje sílu. Kromě toho ekonomika také funguje optimálně a plně využívá své kapacity.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek