Recese je nevyhnutelná, protože Fed se snaží omezit inflaci

Obchodní deficit USA v listopadu klesl o 2,0 %

Luke Ellis (generální ředitel hedgeového fondu Man Group) se nedávno podělil o svůj názor na to, že recese v USA je nyní nevyhnutelná, protože Fed zvyšuje úrokové sazby ve snaze omezit inflaci. Federální rezervní systém se ze všech sil snaží dostat inflaci kolem 2 % a jediným nástrojem v jeho arzenálu je zvyšování úrokových sazeb.

V USA dosáhla inflace během června svého maxima na úrovni 9,1 %, ale díky opatřením Fedu se nyní pohybuje kolem 8,5 %. V jistém smyslu tedy inflace skutečně zpomaluje, ale k cíli Fedu ve výši 2 % má stále daleko.

Zpomalení poptávky a spotřebitelských výdajů

Tento příběh zvyšování úrokových sazeb v USA má však i druhou stránku… To, čeho se Fed snaží dosáhnout, je utlumit poptávku, aniž by pracoval na zlepšení nabídkové strany. To ve svém důsledku snižuje spotřebitelské výdaje a vytváří iluzi, že inflace zpomaluje.

V důsledku toho nyní USA hrozí inflace, pokud se Fed neodkloní od své cesty zvyšování úrokových sazeb. Pokud se podíváme na budoucí pokyny Fedu, signalizoval zpomalení tempa zvyšování sazeb, ale o snižování úrokových sazeb se nemluvilo.

Při pohledu na současnou situaci se tedy zdá, že recese v USA je nyní realitou, která je jen trochu vzdálenou budoucností.

Proto se o svůj názor na celé toto trápení podělil i Ellis… Podle Ellise se inflace v USA bude v průběhu příštího roku pohybovat kolem 3,5 – 4 %, což bude pro Fed dostatečnou záminkou k tomu, aby přestal zvyšovat sazby.

Nicméně i když Fed sundá nohu z plynu, bude už trochu pozdě, protože recese se již stala nevyhnutelnou.

Názory, které sdílí Ellis, jsou vlastně podobné těm, které sdílí i generální ředitel JPMorgan Chase & Co. Generální ředitel JPMorgan Chase uvedl, že americká ekonomika bude čelit recesi, jakmile se přiblížíme k polovině roku 2023.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek