Rekordní přebytek obchodní bilance Jižní Koreje na pozadí oživení vývozu

Růst HDP Jižní Koreje bude v roce 2024 vyšší

Pokles vývozu v Jižní Koreji se během června zpomalil, což je pro tamní ekonomiku slibným znamením. Kromě toho se zvýšil také vývoz automobilů a polovodičů, což připravilo půdu pro zaznamenání přebytku obchodní bilance v tomto roce.

Jihokorejský vývoz v červnu dosáhl 54 mld. dolarů

Podle statistik se vývoz ze čtvrté největší asijské ekonomiky v červnu ve srovnání s předchozím rokem snížil o 6 %. Celkově vývoz Jižní Koreje v červnu činil pouze 54,24 USD, což vykazuje známky oživení vzhledem k tomu, že v květnu došlo k poklesu vývozu o 15,2 %.

Podle příslušného ministerstva se zlepšování obchodní bilance pravděpodobně zastaví v červnu a srpnu. Důvodem jsou sezónní faktory. Jsou však optimističtí, že obchodní bilance Jižní Koreje se po několika měsících pravděpodobně opět dostane do správných kolejí.

Ekonomové očekávali 3% pokles vývozu, zatímco skutečná hodnota se ukázala být přibližně 6 %. I to je však zlepšení vzhledem ke květnovému poklesu o 15,2 %.

Vývoz z polovodičového průmyslu se rovněž snížil o 28 %, což je jeden z nejmenších poklesů za posledních 8 měsíců. Na druhou stranu vývoz automobilů vzrostl o 58,3 %, což podpořilo hospodářský výsledek.

Pokud se podíváme na údaje o vývozu podle jednotlivých krajů, dodávky z Jižní Koreje do Číny se snížily o 19 %. Tento pokles je opět jedním z nejmenších za posledních několik měsíců. Kromě toho dodávky do USA poklesly pouze o 1,9 %, zatímco vývoz do EU vyskočil o 9,2 %.

Dovoz, který rovněž přispívá k přebytku obchodní bilance, se ve stejném období snížil o 11,7 %. Celkově byl zaznamenán vývoz v hodnotě přibližně 53,11 miliardy USD, což je pro zemi dobré znamení.

Během června dosáhl přebytek obchodní bilance Jižní Koreje 1,13 miliardy dolarů, což je dobré znamení vzhledem k tomu, že se země potýkala se schodkem již 15 měsíců v řadě.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra je naší nejnovější posilou v týmu profesionálních obchodníků na onlineobchodovani.cz. Sandra, která se již 6 let zabývá obchodováním, kryptoměnami, blockchainem a arbitrážními příležitostmi, je klíčem k tomu, aby naše uživatele informovala o nejnovějších inovacích a trendech, což jistě každému pomůže udělat to nejlepší rozhodnutí ve světě tradingu. Když se zrovna hluboce neponořuje do čísel, baví ji horolezectví a dlouhé procházky po Praze, kde žije.

Přejít nahoru
Přejít na začátek